Pēc Lielās talkas uzzied zeme

25. aprīlī silta pavasara saule lutināja visus, kas šajā, Lielās talkas dienā, vēlējās pasauli padarīt tīrāku. Rojā talkas dienas rītā visi strādāt gribētāji bija aicināti pulcēties pie novada domes.

Jau ierasti, visatsaucīgākie bija invalīdu biedrības ļaudis. Tāpat kā pagājušajā gadā, Rojas novada domes izpilddirektors Jānis Pūce visus aizvizināja līdz Kaltenes bibliotēkai, kur rojeniekus jau gaidīja čaklie Kaltenes ciema ļaudis. Pēc Eiropas Parlamenta deputātes Ineses Vaideres sarūpēto brokastu nobaudīšanas, talkotāji sadalījās divās grupās un devās tīrīt pludmali Rojas un Valgalciema virzienos. Laiks skrēja ātri un arī atkritumu maisi pamazām vien pildījās. Kā allaž talkas reizēs, netrūka arī interesantu atradumu. Tā mazais Alberts atrada iespaidīga lieluma sarkanā dzintara gabalu, viens no čaklākajiem talkotājiem – Salvis pa laikam cīnījās ar milzīgām riepām, bet Henrijs lepojās ar kāpās atrasto krēslu, kuru viņš nepievienoja pārējiem atkritumiem, bet gan nenoguris vilka līdzi līdz pat muzeja sētai, par to nopelnīdams balvu par interesantāko atradumu. Tie, kas šajā pat maršrutā bija talkojuši arī pagājušajā gadā, zināja teikt, ka tad jūrmala esot bijusi stipri vien netīrāka. Tas, ka atkritumu kļuvis mazāk, jo mēs esam kļuvuši kaut nedaudz, bet apzinīgāki, protams, priecē. Bet pēc salīdzinoši tīrās pludmales nepatīkamu pārsteigumu mums sagādāja Ķirķraga iela – tajā abas ceļa puses bija piemētātas gan ar tukšām dzērienu bundžām un pudelēm, gan polietilēna maisiņiem un citiem atkritumiem.

Pēc krietni pastrādāta darba visi pulcējāmies Rojas Jūras zvejniecības muzeja sētā, kur mūs gaidīja gan izdziedāšanās Zintas Zandbergas vadībā, gan garda zupa.

Jāuzteic kaltenieku atsaucība, jo viņi talkoja ne tikai jūras krastā, bet arī citviet. Gandrīz 20 cilvēku strādāja baznīcas apkārtnē – tika saposta kapu un upītes apkārtne, nomazgāti baznīcas logi. Katru gadu sevi pieteic arī valgalciemnieki. Kā atzīmēja novada izpilddirektors, šogad šī ciema ļaudis bijuši vēl aktīvāki kā citkārt – gan tīrītas ceļmalas, gan ar fuksīti zāģēti krūmi.  Čakli ļaudis dzīvo arī Rudē, Ģipkā un Melnsilā.  Kā katru gadu, rojupnieki rosījušies daudzdzīvokļu māju pagalmos, tīrījuši ceļmalas, upes un mazdārziņu apkārtni, ģipcenieki posuši kapsētu un ceļmalas, bet Melnsila jaunieši gatavojušies jaunajai pludmales sezonai, tīrot volejbola laukumu un uzvedot tam jaunas smiltis. Talkas noslēgumā arī melnsilnieki cienājušies ar siltu zupu.

Arī Rojā ļaudis nesēdēja dīkā. Uzņēmēji tīrīja savas teritorijas, domes darbinieki parūpējās par plocīša labiekārtošanas darbiem, bet mazie skolas bērni tīrīja tuvējās ceļmalas.

Rezumējot talkas dienā paveikto, novada izpilddirektors Jānis Pūce secināja, ka šogad talcinieku aktivitāte bijusi lielāka kā citos gados. Kopā talkas atkritumu maisos esam savākuši vairāk kā tonnu atkritumu. Jau labu laiku pirms Lielās talkas ikviens rojenieks tika aicināts pie savas mājas izvietot lielgabarīta atkritumus, kurus bez maksas savāks Rojas DzKU vīri. Cilvēku atsaucība bija tik liela, ka reizēm DzKU vīriem bija jāpaspēj aizbraukt pat uz 80 adresēm dienā! Kopā šādi tika savākti gandrīz 50 tonnas atkritumu.

Prieks par katru, kurš pielika roku, lai mums visiem tīrā apkārtnē būtu vieglāk elpot un zemei – uzziedēt!