Rojas novads – par 15 tonnām atkritumu tīrāks

alt22. aprīlī, spītējot aukstajam laikam, arī  Rojas novada ļaudis aktīvi piedalījās Lielajā talkā. Kā vienmēr, īpaši mudināmi nebija invalīdu biedrības ļaudis. Viņi kopā ar kalteniekiem izklīda gar jūras malu, lai sakoptu piekrasti vairāku kilometru garumā.

Pēc krietni pastrādāta darba visi pulcējās Rojas Jūras zvejniecības muzeja sētā, kur sildījās ar muzeja darbinieču sarūpēto zupu, kas pēc vairākām aukstumā un vējā pavadītām stundām bija pašā laikā.

Čakli talkoja arī Rojas aktīvie makšķernieki Valda Kvalberga vadībā. Vīri darbu bija sākuši jau rīta agrumā un ap desmitiem upes krasts bija satīrīts. Traktora piekabe bija pilna ar savāktajiem koku zariem, veciem celmiem un citādām drazām. Pirmoreiz bija padomāts arī par upes gultni – no tā akvalangists pa vienam vien vilka laukā veselu bagātību. Valdis domā, ka upes gultne nebija tīrīta vismaz gadus 50. Kad akvalangists savu darbu beidza, vīri vēl turpināja pārmeklēt upes gultni ar žākaru.

Talkas dienā vismaz Rojas centrā īpašu rosību nemanīja, bet zinu, ka bija iestādes, piemēram Rojas Mūzikas un mākslas skola, kas savu teritoriju bija sakopušas jau pirms Lielās talkas dienas.  Rojā īpaši gribu uzteikt pensionāres Aiju Dāvidsoni un Dzidru Jurķevicu, kuras divatā vien bija sakopušas mežmalu pie Zibeņdambja, pavisam netālu no Peldu ielas. Sievietes bija nodedzinājušas lielo zaru kaudzi, kuru kāds privātmājas īpašnieks bija pamanījies izgāzt pašā ceļmalā, bet izmestās pudeles Aijas kundze atnesusi uz mājām un ievietojusi savā konteinerā. Čaklās talkotājas gan lūdz Rojas DzKU vīrus savākt turpat nomestās 2 riepas, ar kurām tikt galā sievietēm nebija spēka. Tagad Aija iecerējusi ar dēla palīdzību satīrītajā laukumā novietot soliņu, uz kura varētu atpūtināt kājas sēņotāji un ogotāji. Starp citu, tāds soliņš jau reiz tur atradies, tikai diez, kur izčibējis.

Tikpat čakli ļaudis talkojuši arī Rudē, Ģipkā, Melnsilā un Valgalciemā. Kā ziņo Rojas DzKU valdes loceklis Ivars Jaunozols, Lielajā Talkā novadā savāktas 2,460 tonnas atkritumu, bet lielgabarīta atkritumu savākšanas akcijas laikā – 12,400 tonnas.  Tās ir kopā gandrīz 15 tonnas atkritumu, no kā esam atbrīvojuši mūsu mājokļus un dzimto novadu.

Dace Klabere