Muzeju nakts Rojas muzejā “Rojas laiks”

alt20. maijā visā Latvijā tiek atzīmēta Starptautiskā Muzeju nakts. Šī gada Muzeju nakts devīze ir “Laiks ātri steidzas kā vagona rats..” (E. Veidenbaums). Kā teikts portālā www.muzeju-nakts.lv – “Muzeji visā pasaulē, vācot un glabājot, cenšas laika ratu, ja ne pagriezt atpakaļ, tad vismaz palēnināt vai apturēt tā gaitu.

Tas ir pretēji dabiskajai kārtībai – lietas rada, lai tās lietotu un visbeidzot izmestu. Bet mums patīk atskatīties pagātnē, jo drošāk dzīvot, ja ir uz kā balstīties. Pirms mums daudz kas ir bijis, pēc mums daudz kas būs…”

Arī Rojas muzejā šogad pieminēsim dažādus laikus Rojā. Pulksten 18:30 – 19:30 ar stāstiem un muzikāliem priekšnesumiem ieskatīsimies dažādos Rojas laikos. Pulksten 19:30 Rojas vidusskolas skolotājs Egils Mūrnieks mūs aizvedīs ceļojumā uz ceturto dimensiju, kur varēsim izzināt dažādus laika ritējuma noslēpumus.

Pazīstamais ģitārists Andris Kārkliņš reiz Rojas novadā ir centies iedzīvināt flamenko mūzikas laiku. 1993.gadā, atgriežoties no trimdas, Kārkliņš iegādājās māju un par savu dzīvesvietu izvēlējās Kalteni. Tolaik flamenko mūzikas ritmi skanēja nedēļas nogalēs vairākos Rojas krodziņos. Šogad pasaules apceļotājs, dzejnieks, komponists un virtuozais flamenko ģitārists ANDRES EL LETON būtu svinējis savu 75.dzimšanas dienu. Pulksten 20:00 savus apmeklētājus priecēsim ar flamenko mūzikas koncertu ģitārista Nikolaja Anča izpildījumā. Savukārt 21:00 baudīsim krāsaino flamenko deju priekšnesumu. Baudot smeldzīgos flamenko ritmus, baudīsim arī muzeja cienastu, kas būs raibs kā pati dzīve un viss dzīves laiks.

Ap 21:30 muzeja estrādē tiks demonstrēta režisora Jāņa Putniņa dokumentālā filma “To atceras tikai vilcieni”. Filma veidota no Rīgas kinostudijas spēlfilmu fragmentiem, kuros vienojošais elements ir vilciens, kas ļauj nokļūt aizraujošā kinosapnī. Pats režisors par šo filmu saka tā: “Vilciens ir lieliski piemērots  vēsturiska kinošķērsgriezuma veikšanai. Tas ir ne tikai ātrs, spēcīgs, dinamisks un vienmēr saistīts ar pārmaiņām, bet arī ar apskaužamu regularitāti sastopams visdažādāko žanru filmās. Līdz ar to filmā izmantotie fragmenti ir ļoti daudzveidīgi un ļauj sajust attiecīgā laika  perioda kino garšu”.

Vērosim, klausīsimies, izzināsim, kavēsimies atmiņās un kopā griezīsim laika ratu 20.maijā no pulksten 18:30 – 23:00.


Inese Indriksone,

Rojas Jūras zvejniecības muzeja vadītāja