Sirsnības pilnas dienas Valdemarsvikā

alt
Lai gan sadarbība starp Valdemarsviku un Roju mērāma jau ilgākā laika posmā, kultūras jomā tā aizsākās tikai pirms sešiem gadiem. Tā vainagojusies  ar vairākām kultūras apmaiņas programmām

– mums ir bijusi iespēja redzēt slavenu zviedru mākslinieku Maijas Soumalainenas, Stellana Ekegrena un Milana Vobrubas darbus Rojas muzejā, savukārt mūsu mākslinieku Māra Grosbaha un Ievas Bertašiutes – Grosbahas darbu izstāde pabija Valdemarsvikā.

Ļoti atzinīgus vārdus līdz pat šim brīdim esam saņēmuši par Rojas KC sieviešu kora “Kalva” koncertiem Valdemarsvikā , bet zviedru trompetists Rolands Engdahls un jaunie Valdemarsvikas talanti- dziedātāji, dejotāji un mūziķi ,kopā ar vietējiem pašdarbniekiem uzstājušies draudzības koncertā Rojā. Šādas kultūras apmaiņas programmas nenoliedzami palīdz labāk  iepazīt vienam otru, veidot pozitīvu priekšstatu par Roju un Latviju, saskatīt līdzīgo un bagātināties ar atšķirīgo. Bet pats galvenais, neviena no pusēm nav ņēmējs, jo ieguvēji ir visi. Laikā no 3.-6.augustam,turpinot kultūras sadarbības projektu  “Waterconnection” ,pēc zviedru puses ielūguma mēs- Rojas Jūras Zvejniecības muzeja vadītāja Inese Indriksone, Rojas TIC vadītāja Kristīne Voldemāre un Rojas novada kultūras pasākumu organizatore Dace Broka, devāmies uz Valdemarsviku . Mūsu draugs Valdemarsvikas kultūras daļas vadītāja Guna Tollefsena kopā ar kolēģiem  bija gādājusi ,lai dienas būtu daudzpusīgas. Tā pabijām Harstenas salā, kur  varējām iepazīt ekspozīcijas, kas saistītas ar vēsturi ,izglītību un kultūru. Apmeklējām stikla mākslinieces Miladas Vobrubas darbnīcu, kur tikām ļoti silti uzņemtas. Tieši šajā laikā Valdemarsvikā piemiņas izstādē bija apskatāmi arī viņas vīra, kas nu jau aizsaulē, Milana Vobrubas darbi .Šī tikšanās un izstāde bija ļoti īpašas, jo abi mākslinieki bija viesojušies Rojā. Ne mazāk silta bija tikšanās ar keramiķi Maiju Soumalainenu un viņas dzīvesbiedru. Īpašā gaisotnē un pārrunās aizvadītais vakars “aizšķīla” vairākas idejas par kopīgi darāmām lietām nākotnē. Kristīnei bija iespēja iepazīties ar Valdemarsvikas TIC darbību ,man – pabūt Gunas darba birojā. Galvenais mūsu vizītes mērķis bija piedalīšanās un pieredzes gūšana Valdemarsvikas Koka laivu festivālā. Tajā mums, draugiem no Rojas, tika piešķirta liela uzmanība - tika gan dots vārds svētku atklāšanā, gan sniegtas intervijas. Svētku galvenais notikums ir daudzo koka laivu pulcēšanās Valdemarsvikas ostā ,ar pagājušā gadsimta stilā tērptiem braucējiem tajās. Kulminācija bija divu apdzīvoto vietu Ostelandes un Smolandes komandu sacensības airēšanā un šoreiz uzvarēja Smolande. Braukšanu koka airu laivā iemēģinājām arī mēs. Daudzie vēsturiski tērptie apmeklētāji, koka laivas un kuģi, pūtēju orķestris un pat vienkāršais cienasts- siļķe ar krējumu, lociņiem un ar mizu vārītiem kartupeļiem, radīja īpašu noskaņu. Šos svētkus, ar kultūras daļas un pašvaldības atbalstu, veido Valdemasrvikas koka laivu asociācija.

Valdemarsvikā pavadītās  dienas bija piepildītas ar sirsnību, notikumiem, satikšanās un atkalredzēšanās prieku, smaidiem un smiekliem, apskāvieniem, draudzību un laipnību . Sadarboties vienmēr izdodas labāk, ja kontakti pretējā pusē nav bezpersoniski, bet  tie ir konkrēti iepazīti cilvēki ar pozitīvu attieksmi. Ceru, ka mūsu sadarbības projekts “Waterconnection” arī turpmāk būs abpusēji auglīgs!

Dace Broka,

Rojas novada kultūras pasākumu organizatore