Mandalu brīnumainā pasaule

Rojas novada bibliotēkā apskatāma Evas Jansones zīmētās mandalas. Par šo savu aizraušanos stāsta darbu autore:alt

"Pirmo reizi par mandalām izlasīju rakstā, kurā Vaira Vīķe - Freiberga stāstīja par savu dzīvi. Viņa brīvajā laikā aizraujoties ar mandalu krāsošanu. Mani tas ieinteresēja, jo pašai kopš bērnības vienmēr ir patikušas krāsojamās grāmatas. Ierakstīju internetā- MANDALA. Paskatījos, kas zem šī vārda slēpjas?

Biju pārsteigta par to, ko ieraudzīju – skaisti, krāšņi, apaļi un simetriski zīmējumi! Es sapratu, ka mani tas ir aizrāvis no pirmā skatiena.

Grāmatnīcā nopirku mandalu krāsojamo grāmatu un krāsoju. Bija interesanti skatīties, kā no melnbalta zīmējuma top krāsains brīnums. Vēlējos pati radīt šādus zīmējumus. Painteresējos par kursiem, bet tuvāk par Rīgu tādu nebija. Tad negaidīti 2016.gadā radās iespēja tepat Rudē. Māksliniece Vita Meijere interesentiem piedāvāja viesnīcā “ Rojupe” apgūt mandalu zīmēšanu. Turp aizbraucot, apguvu pamatzināšanas šai mākslai.

Mandalu zīmēšana  manā dzīvē ir ienesusi jaunu pasauli. Tas ir kā manas fantāzijas lidojums. Šai laikā ar inerneta iespējām esmu izzinājusi, kādi vēl var būt mandalu zīmēšanas veidi. Tas ir kā mākslas novirziens, kur inernetā apvienojas mākslinieki no visas pasaules un dalās ar saviem darbiem. Esmu šīs mākslas sākumā, vēl ir daudz ko apgūt un izmēģināt. Tas aizrauj, un tā man ir tuvākā māksla, jo saskatu viņā kaut ko noslēpumainu un maģisku. Mandalas krāsoju ar zīmuļiem, jo tā ir vislabāk veidot krāsu pāreju. Padomā ir vēl veidi, ko pamēģināt. Šī māksla ir ar bezgalīgām iespējām.

 Mandalu zīmēšanu uzskata arī par terapiju, es tam piekrītu. Esmu zīmējusi sev grūtos dzīves brīžos, tas palīdz saņemties un doties tālāk. Kad top mandala, manās domās ir prieks un pozitīvisms. Visa ikdienas steiga aizmirstas, laika izjūta pazūd, var uzņemt jaunu enerģiju. Tā ir kā meditācija.

Mandala, tāpat kā citi mākslas darbi, jāskatās pa gabalu, jo tad viss ir kopskatā. Interesanti, ka katrs cilvēks  vienā un tajā pašā mandalā var saskatīt pilnīgi dažādus ornamentus. Tajās nekas nevar būt nepareizi, jo tā ir fantāzija. Man patīk zīmēt apaļas mandalas. Padomā ir izmēģināt arī citas formas.  Zīmējot nedomāju, kāds būs ornaments vai krāsas. Nekad nezinu, kāda mandala izskatīsies, tāpēc man patīk gala pārsteiguma moments. Kad pabeidzu zīmēt un parakstos, tad jūtos pozitīvi uzlādēta.

Šī māksla rada brīvības sajūtu. Šo brīnumu novēlu pamēģināt katram!"

Iluta Graudiņa

Foto: Daiga Dambīte