Rojā darina puzurus un gatavojas Ziemassvētkiem

2. decembrī Rojas Izstāžu un radošo darbnīcu centrā notika pirmā gatavošanās Ziemassvētkiem, ceļot godā latviskās tradīcijas un apgūstot puzuru veidošanas mākslu.alt

Puzuri ir vieni no senākajiem Ziemassvētku rotājumiem, kas tikuši darināti Ziemassvētku gaidīšanas laikā vēl pat pirms eglītes ienākšanas mūsu senču mājās. Patiesībā ar puzuriem mājas dekorētas ne tikai Ziemassvētkos, bet arī Lieldienās, kāzās un citās nozīmīgās gadskārtās un ģimeņu svētkos. Puzuru lielākoties kāra istabas centrā, kas tika uzskatīta par goda vietu mājā, jo tur visbiežāk atradās saimes galds. Tos mēdza kārt arī virs bērna šūpuļa, lai tas sevī krātu visu slikto un mazulis būtu pasargāts. Puzurs reizē ir kā dekors, kas kustoties ienes svētību – jo vairāk kustas, jo vairāk ienes svētību visam gadam. Pēc gada, kad puzurs tiek sadedzināts, reizē tiek sadedzināts un aiznests arī ļaunums. Puzura sadedzināšana, jo īpaši tad, j tas ir bijis liels un grezns, māca mums nepieķerties lietām un bez skumjām atvadīties no tā, kas pagājis.

Uz puzuru gatavošanu rojenieces aicināja biedrība “Rojas Poga”, ar smalkajiem puzuru gatavošanas noslēpumiem iepazīstināja Kristīne Sauškina, bet par puzuru izcelsmes vēsturi zināja stāstīt Laima Landmane.

Dace Klabere