Kā zīmēt?

24. novembrī Rojas novada bibliotēkā notika tikšanās ar Pastariņa prēmijas laureāti, mākslinieci un grāmatu ilustratori Elīnu Brasliņu.alt

Kopš 1982. gada katrs otrais gads Rojas novada bibliotēkā paiet zem Pastariņa zīmes. Šogad Pastariņa prēmiju pasniedza 24. maijā Rojas Kultūras centrā. Abi Pastariņa prēmijas laureāti, rakstniece Luīze Pastore un ilustratore Elīna Brasliņa, strādāja pie vienām grāmatām - grāmatu sērijas "Mākslas detektīvi", kurā ietilpst piecas grāmatas - "Pazudušais pērtiķis", "Svešinieka atnākšana", "Neredzamais cilvēks", "Operācija "Maska"", "Pēdējais ķēniņš". Šajos detektīvstāstos, kuru varoņi ir mazie detektīvi Teo un Poga, kas izmeklē ievērojamākos Latvijas mākslinieku mākslas darbu noslēpumus, autore un ilustratore aicina lasītāju nokļūt mākslas aizkulisēs, doties piedzīvojumu un noslēpumu pilnajā pasaulē, kas atrodas otrpus gleznām.

Tie, kuri apmeklēja pasākumu maijā, atceras, ka ciemos pie mums bija atbraukusi tikai rakstniece Luīze Pastore, kura pasākuma laikā visiem klātesošajiem ļāva iejusties detektīvu lomā! Savukārt grāmatu ilustratore Elīna Brasliņa rojeniekiem sūtīja sveicienus no Lielbritānijas, kur māksliniece piedalījās grāmatu ilustrēšanas darbnīcā un solīja atbraukt ciemos rudenī.

Pelēkajā novembra dienā Rojas autoostā ieripoja satiksmes autobuss Rīga-Kolka, kas atvizināja mums ciemiņu - mākslinieci un ilustratori Elīnu Brasliņu.

Uz tikšanos ar mākslinieci bija ieradušies skolēni no 1.-6. klasei. Pasākuma galvenā tēma bija ilustrācija - kas tā ir, kā tā top un kas ir nepieciešams, lai veidotu ilustrāciju. Ar lepnumu varu teikt, ka mūsu bērni ir erudīti, mākslā zinoši, interesanti un ieinteresēti. Viņu atbildes uz mākslinieces jautājumiem bija izdomas bagātas.

Pasākuma aktīvākajā daļā bērni zīmēja savu blakussēdētāju - vispirms ar labo roku, bet pēc tam ar kreiso. Ticiet man, visinteresantākie un mākslinieciskākie zīmējumi bija tie, kuri zīmēti ar kreiso roku! Tiesa, tūlīt jāsaka, ka neviens darbiņš nepalika Rojā, jo bērni savus darbus uzdāvināja māksliniecei.

Pasākuma laikā, atbildot uz bērnu jautājumu, kas Elīnu iedvesmo zīmēt, māksliniece atbildēja, ka tie ir bērnu zīmējumi. To dzirdot, bērnu acis iemirdzējās - tas ir tieši tas, kas vajadzīgs, jo par piemiņu no Rojas bērniem bija sagatavots bērnu zīmējumu albums - Rojas detektīvi! Pēc šādas dāvanas saņemšanas Elīna apsolīja uzzīmēt ilustrāciju šai tikšanās reizei. Solījums tika turēts, un Elīnas zīmējumu var apskatīt Rojas novada bibliotēkā. Varbūt kāds no mazajiem apmeklētājiem ilustrācijā atpazīs arī sevi!

Zem foto: x Pasākuma aktīvākajā daļā bērni zīmēja savu blakussēdētāju - vispirms ar labo roku, bet pēc tam ar kreiso. Albuma foto

Iluta Graudiņa