Ziņas

“Bangas” vārds tālu skanēja

Atpakaļ

5. martā Rojas Jūras zvejniecības muzejs atkal pulcināja kopā ļaudis. Šoreiz savās atmiņās ar klātesošajiem dalījās bijušā zvejnieku kolhoza “Banga” kuģu remonta darbnīcas ilggadējais vadītājs Osvalds Bergāns.

Bergāna kungs no Mērsraga uz Roju atnācis strādāt 1966. gada rudenī pēc Jāņa Zvaigznes uzaicinājuma. Tajā laikā par darbnīcu vadītāju strādājis Roberts Vegners, no kura jaunajam darbiniekam bija daudz, ko mācīties. Tobrīd remontdarbnīca ietilpusi tikai vienstāva namiņā, no kuras netālu atradusies katlumāja. Sešdesmito gadu vidū sākts būvēt otrais stāvs jau esošajam ceham un turpat blakus – jauns cehs. Vīri izdomājuši pie jaunā ceha ārējās sienas pielikt uzrakstu ar celtnes nodošanas gadu – 1966. To ieraudzījis toreizējais kolhoza priekšsēdētājs Miķelis Lisments un vīrus apturējis, sakot, ka jāliek uzraksts – LOSR – 50 gadi. Tā kā revolūcijas 50 gadi tika svinēti 1967. gadā, tā arī pie ēkas pielikts šis gada skaitlis, kurš neatbilst patiesībai.

Strauja mehānisko darbnīcu paplašināšanās notikusi septiņdesmitajos gados. Tikusi uzbūvētas tā saucamās karātavas, pārbūvēti kuģi, uzbūvēta kompresoru māja kopā ar dīzeļģeneratoru – avārijas spēkstaciju.  Tas bija laiks, kad padomju tauta nemitīgi baidījās no kādiem uzbrukumiem, robežsargi arī Rojā sargāja Rojas krastu, daudzu mājās bija gāzmaskas, notika civilās aizsardzības mācības, un mehāniskajās darbnīcās katram gadījumam tika iebūvēts 400 zirgspēku dzinējs… Tika uzbūvētas arī sešas anniņas (nelieli kuģīši), kuri tikuši aiztransportēti uz kuršu līci. Uzbūvēja 1. noliktavu, ledus ģeneratoru, metālu noliktavu ar tilta celtni, uz kura pārsvarā strādājušas dāmas, no kurām šajā dienā vīri atcerējās Dzidru. KRC, kā tolaik saīsināti sauca darbnīcas, pielika roku visās nozarēs un būvēs, tajā skaitā arī slavenajos “Sikrastos”, kuru vajadzībām tika būvētas plastmasas vannas, zivju dārzi, ūdens attīrīšanas iekārtas, sūkņu mājas utt.

Uz tikšanos bija atnākuši vairāki vīri, kuri savulaik strādājuši kopā ar Osvaldu Bergānu un šajā vakarā, citam citu papildinot, palīdzēja viņam atcerēties gan cilvēkus, gan notikumus – Jānis Neilis, Nikolajs Šeins un Valdis Zanders. Visus darbiniekus, kuri savulaik strādājuši mehāniskajās darbnīcās, atcerēties bija neiespējami, bet šajā vakarā ar labu vārdu tika pieminēti Andrejs Voronovs, Nikolajs Usovs, Frēlihs, Liepiņš – plaša profila speciālists, Herberts Rēders, Elmārs Sauja, Elmārs Štrodahs, Āboliņi, Sīpliņi, Ivolijs Lazučonoks, Oļģerts Rukke, Indulis Feifers, Nikolajs Kanaška, Skaidrīte Tinte, Juris Jirgens, kurš savu karjeru “Bangā”  sāka kā metinātājs mehāniskajās darbnīcās. Daudz labu vārdu tika veltīti Aldim Vērdiņam, sagādniekam. Tolaik dabūt vajadzīgos izejmateriālus nebūt nebija viegli, tāpēc vīri dažkārt brīnījušies, kā Aldim atkal ir izdevies izrakt kādu deficītu. Ar savu bobiku viņš pārvadājis gan cilvēkus, gan rezerves daļas. Kur vajadzējis, tur braucis, un, kā atcerējās viņa dzīvesbiedrene Anita, vienreiz viņš dienas laikā paguvis četras reizes līdz Ventspilij aizskriet.

Vīri ne tikai kārtīgi strādāja, bet arī atpūtās. Tika rīkoti atpūtas vakari kopā ar ģimenēm, regulāras ekskursijas gan pa Latviju, gan tālākām zemēm. Augstā līmenī bija ūdens moto sports, burāšana, šaušana un foto pulciņš. Savukārt skanīgāko balsu īpašnieki bija gaidīti kultūras nama korī. Balsu pārbaudes tika rīkotas turpat mehāniskajās darbnīcās uz vietas, un tad nu koristu rindas papildināja KRC vīri Zigfrīds Jakubijs, Oļģerts Rukke, Laimonis Zemels, Mārtiņsons.

Kā jau katrā kolektīvā, neiztikuši arī bez dažādiem pārpratumiem un kurioziem. Bergāna kungs atcerējās gadījumu, kad bijis jāizšķir divu vīru pamatīgs strīds, kad viens otru bija atļāvies nodēvēt par taukpīli. Tagad, ar laika atstarpi, smieklīgs šķita arī gadījums, kad kuģis, kurš pēc remonta tika ielaists atpakaļ upē, tajā ieslīdējis ar visu automašīnu, kas bijusi piekabināta kuģim. Tolaik gan izcēlusies liela brēka, jo tas noticis naktī un nebija jau zināms, vai mašīnā neatradies kāds cilvēks.

Lieliskajam atmiņu vakaram par z/k “Banga” kuģu remontu darbnīcu skaistu punktu pielika ilggadējā z/k “Banga” šofera Viļņa Baloža atmiņas. Vilnis 20 gadus nostrādājis “Bangā” par šoferi. Šajos gados izbraukāta visa Padomju Savienība, sākot no Murmanskas līdz pat Azovas jūrai.  Tālajos ceļos mašīnas mēdza iziet no ierindas un bija jāmeklē vietējās mehāniskās darbnīcas. Vilnis apgalvo, ka tās bijušas īstas šausmas! Vienā šādā darbnīcā viņam pateikts, ka jāmeklē Fedja. Kad viņš Fedju laimīgi atradis, tad izrādījies, ka Fedjam vēl jāsaremontē vajadzīgais metināmais aparāts utt. Tāda bagātība un kārtība, kāda valdīja “Bangas” darbnīcās, reti, kur bija sastopama. Uz to vīri atbildēja ar piekrītošu “Jā, “Bangas” vārds tālu skanēja”.

Dace Klabere

Ziņas