Ziņas

Baltijas ceļam – 30

Atpakaļ

1989. gada 23. augustā aptuveni divi miljoni Latvijas, Lietuvas un Igaunijas iedzīvotāju sadevās rokās, savienojot Baltijas valstu galvaspilsētas Tallinu, Rīgu un Viļņu, lai pieminētu 1939. gada 23. augustā starp Vāciju un PSRS parakstīto Molotova-Ribentropa paktu un vienam otru stiprinātu cīņā par kopīgu mērķi – Baltijas valstu neatkarības atgūšanu. Akcijā piedalījās dažādu vecumu, tautību, reliģiju un sociālo grupu pārstāvji. 2009. gada akcija “Baltijas ceļš” iekļauta UNESCO programmas “Pasaules atmiņa” starptautiskajā reģistrā, tādējādi apliecinot akcijas nozīmīgumu pasaules mērogā.

2019. gadā Baltijas ceļa trīsdesmitgade ir stūrakmens Latvijas valsts simtgades programmas notikumiem, uzsverot un atgādinot šīs unikālās akcijas nozīmi Latvijas valstiskuma atjaunošanā.

Akcijas “Baltijas ceļš” trīsdesmitā gadadiena tika atzīmēta ar mērķi:

  • atgādināt un skaidrot Baltijas ceļa nozīmi vietējā un starptautiskā mērogā;
  • turpināt fiksēt Baltijas ceļa organizatoru un dalībnieku atmiņas;
  • aktualizēt un aktivizēt sadarbību starp Baltijas valstīm;
  • daudzveidīgās norisēs iesaistīt plašu sabiedrību.

Arī Rojas estrādē 23. augustā kā veltījums “Baltijas ceļam -30” notika īpaša koncertuzveduma “Es rakstu tavu vārdu: Brīvība” pirmizrāde, kas tapusi sadarbībā ar Latvijas Nacionālo teātri. Tas ir dziedātāja un komponista Nika Matvejeva Atmodas laikā tapušais trīs ciklu kopums ar Vizmas Belševicas, Imanta Ziedoņa un Pola Eliāra dzeju. Koncertuzvedums sākās precīzi pulksten 21.21 – laikā, kad cilvēku ķēdes sadevās rokās. Izrādes režisors un scenārija autors Gundars Silakaktiņš par savu darbu saka: “Es sapratu, ka te nevar nekādus dzejoļus likt, nekādas runas. Te vajag tādu ļoti juteklisku pieskārienu”.

Imanta Ziedoņa, Pola Eliāra un Vizmas Belševicas savulaik aizliegtā dzeja caur Nika Matvejeva mūziku aicināja – esiet dzīvi, domājiet, rīkojieties!

Dace Klabere

Klaberes foto

Ziņas