Ziņas

Dzīve pēc ārkārtējās situācijas beigām

Atpakaļ

Lai gan situācija ar vīrusa izplatību Latvijā ir stabila, Veselības ministrija noteikusi ierobežojumus, kas jāievēro arī pēc ārkārtējās situācijas beigām.

Pamatprincipi ir nemainīgi – visur, kur ir iespējams, ievēro 2 metru distanci, mazgā rokas, paliec mājās, ja esi saslimis un seko līdzi informatīvajām norādēm sabiedriskās vietās, kā arī izpildi konkrētā pakalpojuma sniedzēja vai pasākuma organizētāja norādījumus.

Distances ievērošana, īpaši starp savstarpēji svešiem cilvēkiem, joprojām ir izšķiroša, lai mazinātu vīrusa izplatību. Vienlaikus ir vairākas situācijas, kad ir pieļaujams to tik strikti neievērot, piemēram, veicot darba pienākumus, bērnudārzos un nometnēs, kā arī sporta, dejošanas un aktiermākslu nodarbībās. Šajās situācijās cilvēki ir savstarpēji pazīstami un epidemiologi varēs apzināt kontaktpersonas, ja kāds saslims. Savukārt sabiedriskajā transportā, kur bieži nav iespējams ievērot starp cilvēkiem 2 metru distanci, joprojām ir jālieto mutes un deguna aizsargs.

No 10. jūnija atļauts arī vienkopus pulcēties lielākam cilvēku skaitam – iekštelpās līdz 100 cilvēkiem, bet ārā līdz 300 cilvēkiem, ievērojot divu metru distanci starp personām. Šie nosacījumi attiecas uz pakalpojumu sniegšanas un publisku pasākumu norišu vietām. Tas nozīmē, ka privātam pasākumam privātā teritorijā, piemēram, savās mājās vai dārzā, šādu nosacījumu nav. Tomēr cilvēkiem pašiem ir jāuzņemas atbildība par privātu pasākumu un jārespektē piesardzības pasākumi.

Minētie cilvēku skaita ierobežojumi neattiecas arī uz vietām, kur ir aktīva cilvēku plūsma, piemēram, tirdzniecības un sabiedriskās ēdināšanas vietām, muzejiem, izstādēm un dabas takām, ja šajās vietās netiek rīkots pasākums.

Šajās vietās cilvēki ilgstoši neuzkavējas uz vietas, tādēļ nav iespējams noteikt tajās esošo cilvēku skaitu, bet šīm vietām ir atsevišķi specifiski nosacījumi, piemēram, ir jābūt nodrošinātiem 4m2 uz vienu cilvēku.

Ja epidemioloģiskā situācija atļaus, plānots, ka no 1. jūlija iekštelpās, kuru platība ir virs 1000 m2, varēs pulcēties līdz 500 cilvēki, bet ne vairāk kā 50% no telpas kapacitātes un nodrošinot 4m2 uz vienu cilvēku. Tas nozīmē, ka telpu īpašniekiem būs jāaprēķina, cik cilvēkiem ir droši atrasties konkrētajā vietā. Pasākumos ārā varētu pulcēties līdz pat 1000 cilvēkiem. Savukārt no 1. augusta iekštelpās, kuru platība ir līdz 1000 m2, drīkstētu pulcēties līdz 250 cilvēkiem.

Papildu nosacījumi ir sabiedriskās ēdināšanas vietām – starp galdiņiem ir jānodrošina 2 metru distance. Līdz 1. jūlijam ir noteikts, ka iekštelpās pie galdiņa drīkst sēdēt 4 cilvēki, bet ārā, piemēram, uz terases, pie galdiņa – 8 cilvēki.

Tāpat kā līdz šim kultūras, sporta, izklaides un reliģiskās darbības vietas darbu uzsāks ne agrāk kā pulksten 6.30 un beigs ne vēlāk kā plkst. 24.00. Izņēmums ir brīvdabas kino un sabiedriskās ēdināšanas vietas, kas drīkstēs darboties līdz pulksten 2.00 naktī.

Valdība arī lēma, ka bērnu nometnēs drīkstēs būt 30 bērni, savukārt pieaugušie neformālās izglītības pasākumos vienā grupā varēs būt 50 cilvēki. Īpaši nosacījumi ir arī sporta treniņos – vienā treniņgrupā drīkst būt ne vairāk kā 30 cilvēki, ieskaitot treneri. Līdz 31. jūlijam sporta pasākumiem iekštelpās, kur kopējā publisko telpu platība ir mazāka nekā 1000 m2, ir jānotiek bez skatītājiem.

Attiecībā uz ceļojumiem, Veselības ministrija aicina rūpīgi izvērtēt to nepieciešamību. Jārēķinās, ka ārzemēs pastāv ne tikai lielāks risks inficēties ar Covid-19, bet arī nonākt karantīnā, kas būs jāievēro valstī, kur tobrīd atradīsies. Vienlaikus jāņem vērā, ka šobrīd ES ārējā robeža nav atvērta ceļojumiem, tādēļ nenotiek ceļojumi uz trešajām valstīm. Nenotiek arī ceļojumi uz ES un EEZ valstīm, kas SPKC mājaslapā ir publicētas kā valstis ar augstu risku sabiedrības veselībai (14 dienu kumulatīvais Covid-19 gadījumu skaits uz 100 000 iedzīvotājiem pārsniedz 25), bet, ieceļojot Latvijā no valsts, kur 14 dienu kumulatīvais Covid-19 gadījumu skaits uz 100 000 iedzīvotājiem pārsniedz 15, būs jāievēro pašizolācija 14 dienas, kopš izbraukšanas no minētās valsts.

Būtiskākie fiziskās distancēšanās un epidemioloģiskās drošības pasākumi

  • 2 metru distance no citiem cilvēkiem;
  • Ne vairāk kā 100 personas organizētā pasākumā telpās;
  • Ne vairāk kā 300 personas organizētā pasākumā ārā;
  • Vēdināt telpas, ievērot higiēnu, dezinfekcijai izmantot līdzekļus ar vismaz 70% spirta saturu;
  • Publiskās vietās jāseko norādēm par drošības pasākumiem.

Stingri ievērojot visus iepriekš minētos nosacījumus, kultūras un sporta dzīve Rojā strauji uzņem apgriezienus.

Vecāki ar bērniem aicināti izklaidēties bērnu rotaļu laukumos, jaunieši – sportot skeitparkā un stadionā, apmeklēt pasākumus aicina kultūras darbinieki. Lielu novada ļaužu interesi izraisījuši gaidāmie pasākumi mūsu jaunajā brīvdabas estrādē, tādēļ ar tiem iepazīstina estrādes vadītāja Madara Aizgrāve.

Pamazām, ļoti lēniem soļiem sākam virzīties pretī ierastajam kultūras dzīves ritmam. Pēc šī gada 9. jūnija Ministru kabineta sēdes, ir palielināts apmeklētāju skaists, kas vienlaikus var piedalīties kultūras pasākumos, nosakot, ka laika posmā no 10. jūnija līdz 30. jūnijam, ārtelpās notiekošā kultūras pasākumā kopējais apmeklētāju skaits nedrīkst pārsniegt 50% no norises vietas ietilpības, bet ne vairāk kā 300 personas. Ņemot vērā jaunos noteikumus, Rojas brīvdabas estrādē šajā laika periodā, ievērojot visus nosacījumus par 2x2m distanci uz vienu apmeklētāju, tiek nodrošināta kultūras pasākumu pieejamība vienā reizē 245 personām. Kultūras pasākumu norise var notikt laikā no 06.30 – 24.00. Biļetes uz pasākumiem ieteicams iegādāties internetā. Biļetei obligāti  nav jābūt izdrukātai, to var uzrādīt arī savā mobilajā telefonā. Rojas brīvdabas estrādes teritorijā ir nodrošināta dezinfekcijas līdzekļu pieejamība roku un virsmu higiēnai.

Jau 20. jūnijā, tieši pirms saulgriežiem, plkst. 20.00 Rojas brīvdabas estrādē viesosies šarmantā skatuves lēdija, dziedātāja Aija Vītoliņa un pianists Romāns Vendiņš. Šajā muzikālajā vakarā būs dzirdami skaņdarbi gan no teātra izrādēm ar M. Zālītes vārdiem, gan skaņdarbi no dziedātājas pēdējā albuma “Klusums” un citi muzikāli pārsteigumi. Biļešu cena: 10.00 EUR, biļetes var iegādāties: www.bilesuparadize.lv

No 3. jūlija līdz 18. jūlijam estrādē apskatāma mākslinieces Artas Baltās keramikas darbu izstāde “ESME”.

3. jūlija vakarā no plkst. 20.00 estrādē notiks meditatīvs sajūtu vakars “EMBRACE THE SILENCE”, kurā savas kompozīcijas izpildīs latviešu komponiste Aija Alsiņa, kuras skaņdarbi ir melodiski, meditatīvi un reizēm melanholiski. Aija ieguvusi maģistra grādu Londonā, specializējoties komponēšanā filmām un medijiem. Ieeja bez maksas.

25. jūlijā plkst. 20.00 muzikāls vakars “PAGALMA ROMANCES” ar Liepājas teātra aktrisi Karinu Tatarinovu un ģitāristu Robertu Dinteru. Biļešu cena 10.00 EUR, biļetes var iegādāties www.biesuparadize.lv

Par visiem notikumiem un jaunumiem Rojas brīvdabas estrādē informācija pieejama estrādes facebook.com lapā, www.roja.lv un informatīvajā izdevumā “Banga”.

Sagatavoja Dace Klabere

Ziņas