Ziņas

Izskanējuši gadskārtējie Kaltenes svētki

Atpakaļ

3. augustā Kaltenē visas dienas garumā valdīja īpaši priecīga noskaņa. Šajos, gadskārtējos Kaltenes svētkos, dažādas aktivitātes sākās jau agri priekšpusdienā un turpinājās visas dienas garumā, kulmināciju sasniedzot vakarā, visiem svētku dalībniekiem pulcējoties ikgadējā saieta vietā pie Kaltenes kluba.

Svētkus atklāja un klātesošos uzrunāja Kaltenes svētku idejas autore un to galvenā organizatore Gundega Balode. Viņa izteica prieku par kārtējo tikšanos, liekot akcentu uz jaunumiem, kas gada laikā notikuši kaltenieku dzīvēs. Protams, ka gada laikā piedzīvots daudz – kāds ieguvis jaunus draugus, kāds – darbu, bet vēl kāds – jaunu kleitu. Un  jaunumu netrūka arī šī gada Kaltenes svētkos. Kā pastāstīja Gundega, svētku organizētājiem, pirmoreiz sanākot kopā 4. maijā, radusies iecere par godu Kaltenes svētkiem nodibināt kaltenieču kori. Kā rakstīts vēstures liecībās, kādreiz Kaltenē jau darbojies Kaltenes -Rojas apvienotais koris. Savukārt, lai apliecinātu sevi kā īstenus Kaltenes patriotus, tika izspēlēta spēle “Es mīlu Tevi, Kaltene”. Tajā erudīti kaltenieki un gājputni (tā Kaltenē dēvē vasarniekus), sadalījušies divās komandās, demonstrēja savas zināšanas par Kalteni, meklējot atbildes uz jautājumiem par Kaltenes kalvām, manītajām putnu sugām Kaltenes putnu tornī, Kaltenes zivju ceha produkciju un tamlīdzīgi. Piepalīdzot skatītājiem, abas komandas lieliski tika galā ar uzdotajiem jautājumiem, tādējādi apliecinot sevi kā īstenus ciema patriotus gan vārdos gan darbos. Spēle mijās ar jaunizveidotā kora, Sanijas, Sintijas un Elizabetes priekšnesumiem. Aizsteidzoties notikumiem priekšā, pastāstīšu, ka koris Litas Krūmiņas vadībā nolēmis savu pastāvēšanu turpināt, par ko ir īsts prieks, jo tas nozīmē, ka viņu uzstāšanos baudījām pirmo, bet ne pēdējo reizi.

No pagājušā gada līdz šiem Kaltenes svētkiem vairākas kaltenieku ģimenes piedzīvojušas pašu brīnišķīgāko notikumu – mazuļa ienākšanu ģimenē. Tā kaltenieka Jāņa Goldmaņa ģimenē mazajai Alisei pievienojusies māsiņa Marlēna, Zitai Šteinbergai piedzimusi meitiņa Zoi, Līvai Virsnītei – dēliņš Haralds, bet Kārļa Grendes ģimenei piepulcējies Krišjānis. Pie piemiņas dāvaniņas tika arī jaunā kalteniece Grēta Jansone, kura svinību vietā bija ieradusies kopā ar vecākiem. Skanot skaļiem aplausiem, tika sveikti jaunie vecāki un mazuļi, vēlot viņiem augt veseliem un laimīgiem.

Ar aplausiem un mazām dāvaniņām tika sveikti arī šīs dienas jubilāri – Ruta Bērziņa, Marga Jurgenberga un Aurika Krūmiņa.

Kaltenes svētkos liels notikums bija arī Rojas Jūras zvejniecības muzejam, jo šajā dienā skatītājiem tika atvērts muzeja atklātais krājums, kas izvietots muzeja filiāles – Kaltenes kluba telpās. Projekts realizēts, pateicoties Valsts kultūrkapitāla fonda un Rojas novada domes atbalstam. Muzeju ekspozīcijās apmeklētājiem apskatei izvietotie priekšmeti ir tikai pavisam neliela daļa no vērtībām, kas glabājas muzejos, jo ekspozīciju telpu platība ir ierobežota. Savukārt apmeklētājiem neredzamajās telpās – krājumā – tiek nodrošināti speciāli apstākļi, lai pēc iespējas efektīvāk pasargātu muzejos esošās bagātības no laika zoba ietekmes un nevērīgas cilvēku attieksmes. Tomēr jāatzīmē, ka mūsdienu muzeju apmeklētāji ir daudz redzējuši un vēlas gūt maksimāli daudz zināšanu, sagaidot kvalitatīvu, daudzpusīgu un interesantu muzeju piedāvājumu, kas nosaka to, ka muzejiem ir jāmainās un jāiet līdzi laikam, lai sniegtu iespēju muzeju apmeklētājiem iepazīt un izzināt pēc iespējas vairāk kultūrvēsturiskās vērtības un norises, dažādo laikmeta ietekmi uz priekšmetu. Svarīgi ir arī palīdzēt apmeklētājiem labāk izprast muzeja funkcijas un uzdevumus, lai stimulētu sabiedrību krāt un pētīt vēsturiskās liecības, domāt par to saglabāšanu. Tāpēc varam apgalvot, ka no šīs dienas Rojas muzejam ir jauns izaicinājums – rast līdzsvaru starp iepriekš minētajiem aspektiem, radīt daudzpusīgu, izziņas bagātu un interesantu piedzīvojumu tā apmeklētājiem, un nodrošināt krājumā esošajiem priekšmetiem atbilstošus glabāšanas apstākļus, saglabājot tos nākamajām paaudzēm. Jaunizveidotais Rojas Jūras zvejniecības muzeja atklātais krājums muzeja filiālē “Kaltenes klubs” būs pieejams gan individuālajiem viesiem, gan tūristu grupām, iepriekš piesakot apmeklējumu.

Savukārt kluba zālē bija izkārtota Guntas Krauleres gleznu izstāde. Piebildīšu, ka Gunta ir ne tikai talantīga gleznotāja, bet arī tikpat talantīga dzejniece, un mēs varam lepoties, ka varam saukt Guntu par savējo, par kaltenieci.

Savu talantu kaimiņu ciemam šajā vakarā demonstrēja arī Rojas amatierteātris  ar izrādi “Ak, šī skaistā lauku dzīve!” Skaļie aplausi un nerimstošie smiekli liecināja, ka aktieri ir uzdevuma augstumos un izrāde tiek spēlēta  pareizajā laikā un vietā.

Kaltenes svētku svinēšana izvērtās visas dienas garumā, tādēļ par to, lai kurkstošie vēderi netraucētu ballēšanās priekam, kā allaž gādāja saimniece Dina Čuba ar saviem palīgiem, bet par dažādiem kārumiem mazuļiem un atspirdzinošiem dzērieniem rūpējās Egils Zigats.

Kaltenes svētki izskanējuši. Ar nepacietību tiks gaidīti nākamie, lai atkal svinētu satikšanās prieku un visi kopīgi apmīļotu savu Kalteni – vienīgo vietu pasaulē, kur ceriņi zied līdz pat jūrai.

Dace Klabere

Ziņas