Ziņas

Konkurss “Vai tu mīli jūru?”

Atpakaļ

"Hei, peldam!", "Jūras valdnieki", "Rojas resgaļi", "Burinieki", "Jūras lauvas", ''Asprātīgie matroži", "Burbulīši", "Haizivis", "Jūras vilki", "Ziemeļu mols", "Rojas ezīši čībiņās" – kas gan viņi visi ir? 30. maijā pirms mācību gada noslēguma Rojas pludmalē saules un jūras iepriecināti uz starta pulcējās Rojas vidusskolas 4. – 11. klašu jūras mīlētāju komandas. 

Projekta “Karjeras atbalsts izglītojamiem vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros skolotāja Inta Plāte jau iepriekš piedāvāja skolēniem iespēju piedalīties pasākumā “Satiec savu meistaru” divās dažādās nodarbībās. Varēja iepazīt loča, stūrmaņa, ostas kapteiņa profesijas, un viņu vadībā mācīties sasiet jūrnieku mezglus un iepazīt, kā tiek lietots kompass navigācijā jeb kursa noteikšanā. Jau laikus komandas apmeklēja Rojas Jūras zvejniecības muzeja nodarbības, klasēs veidoja “Dzimtas kokus”, pētot ģimenes saistību ar jūrniecību, zvejniecību un zivju apstrādi. Bija jāveic radošais darbs, izpētot vienu ar jūru saistītu profesiju, komandas pārstāvji mācījās siet mezglus, atpazīt signālkarogus, pārzināt drošību un pirmo palīdzību, atbildēt uz erudīcijas jautājumiem, orientēties un mest zvejnieka zābaku. Tik pamatīgi sagatavojušās, komandas satikās Rojas pludmalē.

Priekšgalā karogs, kuru nes Rojas vidusskolas absolvents Aivars Pētersons, mūsu pašu skolēnu veidotais konkursa logo. Konkursu atklāj Rojas novada domes priekšsēdētāja Eva Kārkliņa, visiem novēlot mīlēt jūru un veiksmīgus startus, un konkursa galvenais tiesnesis Gunārs Reinholds. Koordinatore Inta Plāte iepazīstina ar atbrukušajiem viesiem – pārstāvjiem no Liepājas Jūrniecības koledžas un Novikontas Jūras koledžas, ar kuriem var arī tikties sarunās par izglītības un karjeras iespējām.

Lai arī saule savu darbu veic apzinīgi un jūra aicina pie sevis, komandas uzsāk startu. Mezgli ir piņķerīgi un nepaklausīgi, bet uzveicami, navigācija un signālkarodziņi arī mēdz maldināt, bet zābaks un sviedlīne lido tālu. Erudīcijas jautājumi arī liek pasvīst (ja vien tas vēl vairāk ir iespējams) un meklēt prātā atbildes par jūrniecības vēsturi, zvejnieku arodu, atcerēties dažādus terminus un zivju sugas. Var piedalīties arī dažādās radošajās darbnīcās – veidot smilšu piramīdu, gleznu smiltīs no gliemežvākiem, tērpu no dabas materiāliem, kā arī atminēt māju nosaukumus, profesijas jūrniecībā un atrast pazudušo mantu. Starplaikā var iestiprināties ar "Dinas zupu" un panašķēties ar saldējumu, bet pēc startiem piedalīties ekskursijā pa Rojas ostu, iepazīstot darba vidi un profesijas.

Pēc neliela pārtraukuma, izpurinājuši smiltis no matiem un apģērba un nomazgājuši saules apzīmogotos degunus un vaigus, dalībnieki pulcējas kultūras centrā uz apbalvošanu un kopēju ballēšanos. Tiek sumināti un teikti paldies konkursa organizētājiem un atbalstītājiem – Rojas novada domei, Rojas ostas pārvaldei, Liepājas Jūrniecības koledžai un Rojas vidusskolai, Rīgas Brīvostas pārvaldei, Rojas novada sporta skolai, Rojas Zēģelētāju skolai, ūdens piedzīvojumu nomai SPURA, Rojas Jūras zvejniecības muzejam. Pateicība tiek arī visiem, kuri palīdzējuši ar praktisko un sagatavošanas darbu – konditorejai “Rita”, SIA “Kaltenes zivis”, “Zītari” saimniecēm, Mārim Maķinskim, Arvim Vērdiņam, Ligijai Vērpējai, Aivaram Pētersonam, Dinai Čubai, Jānim Kalniņam, Ilmāram Tamanim, Rojas vidusskolas vecāku domei un skolotājiem, kuri virzīja un bīdīja savas klases komandas. Un tā – suminām uzvarētājus!

4. – 5. klašu grupā "Rojas resgaļi" (4.b klase, audzinātāja Ilga Mazkalniņa) – balvā apmaksāts ceļojums uz Ventspils ostu.

6. – 7. klašu grupā "Hei, peldam!" (7.b klase, audzinātāja Inta Plāte) – balvā apmaksāts ceļojums uz Ventspils ostu.

8. – 11. klašu grupā "Ziemeļu mols" (11. klase, audzinātāja Mārīte Maurmane) – balvā “SPURA” dāvanu karte.

Superkomandas tika apbalvotas 4.b klase (balva no konditorejas “Rita”) un 11. klase (balva no Rojas vidusskolas vecāku domes).

Saulainā un brīnišķīgā diena pagāja spraigās aktivitātēs. Paldies sakām karjeras konsultantei Intai Plātei un viņas palīgiem par izdomu un organizāciju.

 

Antra Ozollapa

Ziņas