Ziņas

Koris “Kalva” – sudraba gaviļnieks

Atpakaļ

Pagājušā gada nogalē savu 25 gadu jubileju izdziedāja Rojas kultūras centra sieviešu koris “Kalva”. Tā kā gaisā jau virmoja Ziemassvētku tuvums, koristes savus viesus Rojas kultūras centra foajē sagaidīja ar priecīgām Ziemassvētku dziesmām un cienāja ar pašceptām piparkūkām.

Koncertu atklāja piecas kora dziedātājas, kuras bija pie kora dibināšanas šūpuļa pirms 25 gadiem – Ilze Lazdiņa, Baiba Muskare, Jolanta Rauga, Mairita Balode un Ilze Rūsa. Viņu priekšnesumā skanēja Bēthovena “Svēta nakts”, ko koris izpildīja savā pirmajā Ziemassvētku koncertā pirms ceturtdaļgadsimta.

 Pasākumu prasmīgi vadīja Elīna Memrikova, un no viņas stāstītā uzzinājām, ka koris dibināts tālajā 1994. gadā. Savā pastāvēšanas laikā tas 6 reizes piedalījies Dziesmu un deju svētkos Rīgā, dziedājis arī latviešu dziesmusvētkos Kanādā. Koris pieņēmis uzaicinājumu un 3 gadus pēc kārtas dziedājis arī Latvijas radio akcijas tiešraidē “Garākā Līgo dziesma”. “Kalvas” meitenes paguvušas piedalīties arī divās dokumentālās filmās. Bez neskaitāmām uzstāšanās reizēm Latvijā, koris dziedājis arī Austrijā, Ungārijā, Šveicē, Zviedrijā, Maltā, divreiz arī Vācijā.

Neskaitāmie mēģinājumi, pašmāju koncerti, konkursi, skates un uzstāšanās ārzemēs nebūtu iespējami bez mājinieku atbalsta. Kā pastāstīja pasākuma vadītāja Elīna, kuras mamma arī dzied korī no paša tā dibināšanas brīža, cik daudz reižu šo gadu laikā bijušas situācijas, kad mājās vajadzīga mamma, bet viņas nav, jo ir kora mēģinājums. Kādreiz pat esot uznākusi cemme, bet katru reizi, esot kora koncertos un baudot koristu ieguldītā darba augļus, rūgtuma sajūta izzudusi, un tās vietā pārņēmis lepnums. Šajā, jubilejas koncertā, īpaši emocionāls bija brīdis, kurā mammas uzstājās kopā ar saviem bērniem un, jā, korim aug spēcīga maiņa.

Visus 25 gadus kora diriģentes ir Jolanta Rauga un Baiba Muskare. Jolantai “Kalva” ir pirmais un vienīgais koris, un darbošanos tajā viņa uztver kā patīkamu hobiju. Šo daudzo gadu laikā Jolanta ir iemīļojusi Roju un rojeniekus, un uzteic viņu optimismu un labās sirdis. Koris un rojenieki ir kļuvuši par viņas dzīves neatņemamu sastāvdaļu. Jolanta priecājas par ilggadējām koristēm – kora kodolu un nemainīgo pamatsastāvu. Kā vislielāko savu palīgu viņa uzteic Baibu Muskari, bet kuras palīdzības iztikt nevarētu. Jolanta uzskata, ka koristes ir gudrākas par viņu pašu, arī dziesmas viņas zina labāk, un tādēļ viņa var uz savām meitenēm paļauties, un tas rada prieku un lepnumu.

 Laiki un paaudzes mainās, un jaunajai paaudzei ir citas lietas, ko darīt, bet tikmēr koris noveco, un Jolanta uzskata, ka balsis vairs neskan tik labi un smej, ka vēl pēc pāris gadiem viņas būšot jau senioru koris. Viņa pateicas ikvienai koristei, kura ziedo savu laiku korim un aicina ikvienu, kuram patīk dziedāt, viņām pievienoties, jo plāni, kā vienmēr, “Kalvai” atkal ir lieli.

Jubilejas reizē, “Kalvu” sveica Rojas novada domes priekšsēdētāja Eva Kārkliņa, sieviešu kora “Dīva” pārstāves, Rojas kultūras centra direktore Ārija Veide, Rojas novada kultūras pasākumu organizatore Dace Broka un visi pārējie, kam tuva kora dziesma un tās izpildītāji, sieviešu koris “Kalva”. Parādā nepalika arī pašas gaviļnieces, pateicībā sveicot gan savas diriģentes, gan visus tos cilvēkus, kuri palīdzējuši un atbalstījuši kori ceturtdaļgadsimta garumā.

D. Klaberes teksts un foto

Ziņas