Ziņas

Latvijai – savs Santjago ceļš

Atpakaļ

2015. gadā fonds 1836 sāka realizēt Latvijas simtgadei veltītu projektu “Aplido, apceļo, apmīļo Latviju”, ar mērķi kopā ar pašvaldībām, tūrisma informācijas centriem un vietējiem iedzīvotājiem izveidot 1836 kilometrus garu tūrisma ceļu apkārt Latvijas robežai, izzinot Latvijas kultūrvēsturiskās vērtības un izveidojot ceļošanas infrastruktūru ar ceļotājiem draudzīgām naktsmītnēm, izklaides un atpūtas vietām. Gājieni notika gandrīz katru sestdienu un svētdienu no maija vidus līdz pat septembrim divarpus gadu garumā.

16.-17. jūnijā notika šī gada astotais – noslēdzošais fonda 1836 gājiens no Kolkas līdz Kaltenei. Projekta pēdējais gājiens simboliski sākās Kolkas ragā – vietā, kur 2016. gada maijā tika ierakts pirmais ceļa stabiņš, noslēdzoties fonda pirmajam gājienam, kas sākās Miķeļbākā un noslēdzās Kolkā. Sestdien gājēji ieradās savā atpūtas un nakšņošanas vietā Ģipkas “Jokos”, kur viesus laipni sagaidīja “Joku” saimniece Ieviņa Svitiņa.

Kad gājiena dalībnieki bija atgriezušies no Ģipkas baznīcas apmeklējuma un iestiprinājušies ar zupu, aicināju uz sarunu idejas iniciatoru Enriko Podnieku.

Kā pastāstīja Enriko, vēl tikai strādājot pie projekta, viņš uzzinājis, ka ideja veidot tūrisma ceļu apkārt Latvijai jau pirms daudziem gadiem bijusi mūsu izcilā dzejnieka Imanta Ziedoņa izlolota, par ko viņš rakstījis savas “Leišmalīte” ievadā: “Un kādu dienu apkārt Latvijai ies ceļš. Tā jābūt!” Šī ziņa projekta autoriem bijusi kā papildus stimuls. Projektam pieslēdzies arī Imanta Ziedoņa muzejs, dažādi mūziķi, un tā divarpus gadu garumā tika iets, pētīts, gandrīz katru gājienu noslēdzot ar simboliska robežstabiņa ierakšanu.  Kopā ierakti jau vairāk kā 30 šādi stabiņi ar sirdsakmeni vidū, ko ikviens klātesošais aicināts iešūpot, pie viena izsakot akmenim savu vēlēšanos, un daļu domu atstājot akmenim. Šie stabiņi dažādās Latvijas vietās ir galvenie atskaites punkti potenciālajiem ceļa veicējiem. Enriko uzsver, ka ceļš, ko veidoja 1836 dalībnieki, ir tuvākais pie Latvijas robežas, bet katrs ceļotājs var paiet gan pa kreisi, gan pa labi, bet viņš zinās, ka ir uz pareizā ceļa, par ko norādīs šie ceļa stabi. Projekts noslēdzas 21. jūnijā, bet tas nenozīmē, ka tas būs pilnībā pabeigts, jo vēl tiks rakti papildus stabiņi un meklētas vietas, kur, ejot pa šo maršrutu, varētu nakšņot par ceļotājiem draudzīgām cenām, neskaitot viesnīcas un viesu namus. “Tas ir tas, ko mēs cenšamies atstāt un iedrošināt – apiet apkārt Latvijai. Tas ir tik skaisti, ka to nevar vārdos izstāstīt – vienā vārdā sakot, tas ir dievišķīgi!”, apgalvo Enriko Podnieks.

Savukārt ideja par to, ka vienam no ceļa stabiņiem obligāti jābūt arī Ģipkā, pieder mūsu novadniekam un Ģipkas patriotam Marekam Langzāmam. Pirms kāda laika, piedaloties pārgājienā Norvēģijā, viņš sapratis, cik ļoti tas viņu aizrauj. Pagājušais gads Marekam bijis īpašs – 18 dienās viņš nogājis 420 kilometrus no Nidas līdz Rojai, ik dienas pārliecinoties par to, cik mūsu zemīte ir skaista, daudzveidīga un mainīga. Pagājušā gada septembrī viņš pievienojies arī 1836, jo viņu ideja Mareku īpaši uzrunājusi. Esot klāt mirkļos, kad ierakti sirds ceļa stabiņi, viņš sapratis, ka grib to realizēt arī savās mājās – Ģipkā. Fonda ļaudis un stabiņa autori mākslinieki Gaitis Burvis un Velga Vītola bijuši ļoti atsaucīgi. Tikpat atsaucīgi izrādījušies arī Ģipkas ļaudis, un divu dienu laikā vajadzīgais finansējums stabiņa iegādei bijis savākts. “Brīdī, kad stabu atveda uz Ģipku, man acīs bija prieka asaras”, atzīstas Mareks.

Līdz Latvijas simtgadei Mareks vēlas apiet visu Latvijas robežu – līdz šim neizieta esot leišmalīte un Latgale. Viņš izveidoto tūrisma maršrutu apkārt Latvijai pielīdzina slavenajam Santjago ceļam Spānijā. Arī pie mums katrā pašvaldībā (1836 zīmodziņš atrodas Rojas novada Tūrisma informācijas centrā) tiks iespiests zīmodziņš īpašajā ceļotāja pasītē.

Projekta pēdējais divu dienu pārgājiens noslēdzās Rojas kultūras centrā, kur skatītāju pārpildītā zālē uzstājās projekta atbalstītāji – etnogrupa “Ogas”, ģitārists Gints Smukais, grupas “The Sound Poets” dalībnieki Jānis Aišpurs un Normunds Lukša, kuri sevi nodēvēja par grupu “Normānis”. Lai arī nosaukto mūziķu uzstāšanās izsauca īstu saviļņojumu skatītāju zālē, ar varenām ovācijām uz skatuves tika sagaidīti 1836 draugi un atbalstītāji Renārs Kaupers, Māris Mihelsons un Jānis Jubalts, kuri stādījās priekšā skatītājiem kā grupa “Sīkums, bet patīkami”. Renārs Kaupers atcerējās, ka doma muzicēt uz Latvijas robežas radusies, viņam un koklētājai Laimai Jansonei esot Raimonda Tiguļa mājās un ēdot viņa ceptās pankūkas. Sākotnēji doma par godu Latvijas simtgadei nospēlēt simts koncertus uz Latvijas robežas, likusies neiespējama. Vienlaikus līdzīgas domas radās Enriko Podniekam un Imanta Ziedoņa fonda “Viegli” pārstāvei Žanetai Grendei – viņi savukārt plānoja, cik jauki būtu apiet apkārt Latvijai. Bet, lai šo jauko notikumu, kad ir realizējušies vispārdrošākie sapņi, nosvinētu, radusies vēl viena doma - 21. jūnijā, vasaras saulgriežos, visiem latviešiem sastāties uz robežas un vienlaikus iet pulksteņrādītāja virzienā. Tad mēs būtu vienīgā valsts pasaulē, unikāla valsts, kurā iedzīvotāji vienkārši ar prieku dodas uz robežu, noiet kilometru, samīļo Latviju un saka: ”Hei, mēs mīlam Latviju!”

Pasākuma nobeigumā uz skatuves ar ovācijām tika sagaidīta visa 1836 komanda, īpašus aplausus veltot idejas ģeneratoram Enriko Podniekam, kurš pats šo divarpus gadu laikā ir nogājis visus 1836 kilometrus. Savukārt Ziemeļmeitas ceļa koordinatore Karlīna pateicās Rojas novada ļaudīm, īpaši Dacei Brokai, Kristīnei Voldemārei, Ieviņai Svitiņai, Marekam Langzāmam un vietējām ģimenēm, kuras atbalstīja domu par savu robežstabiņu Ģipkā un darīja visu, lai projekta pēdējais posms paliktu jaukā atmiņā arī ar viesmīlīgajiem un jaukām idejām atvērtajiem ļaudīm.

Ziņas