Ziņas

Rojā “Senās uguns nakts” pasākumā, dziedot dzīves svinēšanas himnu un dedzinot uguns skulptūru, atvadās no vasaras

Atpakaļ

29. augusta vakarā jau 22 reizi Rojas kultūras centra darbinieki aicināja interesentus uz vasaras noslēguma pasākumu “Senās uguns nakts”. Spītējot nelabvēlīgajiem laika apstākļiem, pasākums pulcēja teju 1000 ļaužu, kuri bija izvēlējušies no vasaras atvadīties šādi – sanākot kopā, baudot labu mūziku un skatoties, kā jūra un uguns veido īpašu maģiju.

Kā atgādināja Rojas novada kultūras pasākumu organizatore Dace Broka, šajā vakarā pie jūras ugunskurus iededzina gan mūsu kaimiņi tepat tuvākajos ciemos pie jūras, gan valstis ap Baltijas jūru. To darām par godu mūsu senčiem jūrā gājējiem, un ar domu par to, kādu jūru mēs atstāsim nākamajām paaudzēm – cik tā būs tīra un dzīva.

Šovasar, kad televīzijas kanālos un radiostacijās nemitīgi ziņo par pandēmiju, kas iekarojusi pasauli un tik daudz ko izjaukusi mūsu plānos, pasaule vienojusies jaunā dejā – Jerusaleme challenge, tā pierādot, ka esam saglabājuši dzīvesprieku un možu garu arī jaunajos apstākļos. Pēc Evas Fricbergas uzaicinājuma visas dejojošās dāmas tikai šajā dienā tikās uz pirmo mēģinājumu un jau pulksten 20.00 dāmām uzgavilēja visi estrādes tribīnēs esošie ļaužu simti.

Un tad jau kārta uzstāties arī šī vakara brīnišķīgajiem viesiem, kuru uzvārdi komentārus neprasa – dziedātājam Daumantam Kalniņam un ģitāras virtuozam Kasparam Zemītim. Šis tandēms aizrāva skatītājus jau ar pirmajām mūzikas skaņām. Skatītāju ovācijas, aplausi, līdzi dziedāšana – publika no sirds novērtēja un izbaudīja abu mākslinieku sniegumu. Koncerta izskaņā visi vienojās kopīgā Lilioma dziesmas kopdziedāšanā. Atgādināšu, ka dziesma sākotnēji rakstīta 70. gados Nacionālā teātra izrādei, bet vēlāk kļuvusi par Nacionālā teātra himnu un ne tikai. Zinu, ka to par savu himnu izvēlējušies augstskolu studenti, un pamazām tā no dziesmas izrādei pārvērtusies par dzīves svinēšanas himnu, ko apliecināja arī publikas aktīvā līdzi dziedāšana.

Lai arī nepameta sajūta, ka koncerta apmeklētāji vēl ilgi būtu klausījušies mākslinieku uzstāšanos, uz skatuves kāpa Uldis Balga, aicinot klātesošos uz uguns skulptūras aizdedzināšanu jūras malā. Šajā vakarā ar ugunīgas skulptūras performanci “Lauztie viļņi” mūs priecēja mākslinieki Uldis Balga un Agris Dzilna no radošās apvienības “Akciju sabiedrība”. Uguns iedegšana šajā vakarā ir Agra Dzilnas uzdevums, kuram ir savs īpašais uguns iedegšanas rituāls. Un tad tas notika – viļņi iezaigojās! Skats fantastisks, lai arī mazliet skumjām apvīts ar domām par aizgājušo vasaru.

Kā atzīmēja dzejniece Maija Laukmane, tā bija iespēja sasveicināties ar dzirkstelēm gaisā un jūru. Un ar ļoti īpašu kopsajūtu, kad lielā ļaužu pulkā saveidojies siltums, kas ir lielāks, nekā tikai uguns veidotais.

Rojas kultūras centrs pateicas par atsaucību pasākuma organizēšanā Rojas DzKU, Maratam Šeinam, Gatim Simanovičam, Dacei Zembahai, z/s “Pilači”, SIA “Jaunbaltiņi”, Rojas TIC, Rojas brīvdabas estrādei, Andrim Zemelam, Evai Fricbergai un dejotājām, Daumantam Kalniņam un Kasparam Zemītim par pozitīvo emociju varavīksni pavisam pelēkā un lietainā vakarā, Agrim Dzilnam un Uldim Balgam par uzticīgo sadarbību jau 19 gadu garumā radot ugunīgus brīnumus Rojas pludmalē, un skatītājiem, kas nenobijās no lietainā vakara, atnāca un ļāva sajust savu prieku. Savukārt manis pašas īpašais paldies “Raida Roja” , kas arī man, atrodoties pašizolācijā, ļāva mājās izdzīvot šo vienu no skaistākajiem pasākumiem, kas pulcināja jūras, mūzikas, vēja, ūdens un uguns draugus.

Dace Klabere

Ziņas