Ziņas

Rojas bibliotēkā izstādē krūzītes no dažādām valstīm

Atpakaļ

Februārī Rojas bibliotēkā vaļasprieku izstāžu ciklā piedāvājam apskatīt Mārītes Celmiņas krūzītes, kas atvestas no ceļojumiem pa dažādām valstīm.

Par ceļojumiem Mārīte stāsta daudz labprātāk nekā par krūzītēm, jo sākumā nemaz nav bijis nodoma tās krāt.

Pirmais ceļojums man bija vēl padomju laikā uz Murmansku. Rojas Zivju konservu rūpnīcā strādājot, bija jābrauc līdzi vagoniem ar saražoto produkciju. Pēc tam sākās ceļojumi ar mugursomām skolotāja Strautiņa vadībā. 15 gadus pa kalniem novazājos. Kā saka – iedevu velnam mazo pirkstiņu, paņēma visu roku.

Pa Eiropu sāku ceļot 2001. gadā ar Laidzes grupu, kad strādāju „Rāndā”. Braucām ar ceļojumu biroju „Impro”, vēlāk ar tūrisma biroju „Mārītes” no Liepājas. Rullējām pa 10 – 12 dienām, gulējām autobusos. Atceros – kā braucām Polijai cauri, tā vienmēr pērkons. Tagad netālu no autobāņiem ir viesnīcas, kur palikt un izgulēties.

Pirmajās ceļojumu reizēs bija dažādi pasūtījumi, ko atvest mājās palikušajiem. Krūzītes sāku krāt, kad otro reizi biju Horvātijā. Arī Romā esmu vairakkārt bijusi, Venēcijā reizes četras. Vienā tādā reizē uznāca plūdi – viss Marka laukums bija pilns ar ūdeni. Katrai vietai savs skaistums, par katru ir ko atcerēties: kā Grieķijā ar autobusu braucām kalnā, kādā pagriezienā tas noslāpa un ripoja atpakaļ, kā Romā nesapratām, kā tikt pāri ielai, jo tur nav baltās līnijas - nogaidījām, kad pāri devās kāda kundze ar bērnu ratiņiem, un mēs tai līdzi…, kā mūs apzaga viesnīcā Francijā, kamēr ēdām brokastis – māsai visu somiņu ar dokumentiem, man naudas maku… Ir visādi bijis.

Tagad vairāk piedāvā ne tikai apskates objektus, bet arī dažādus pasākumus – vakariņas ar vietējiem dejotājiem un dziedātājiem, vīna degustācijas, vizināšanos zirgu pajūgos. Vēlreiz labprāt brauktu uz Horvātiju un Spāniju, bet ne uz Barselonu, uz mazākiem miestiem. Neesmu Portugālē bijusi, arī Melnkalnē esot skaisti. Uz ziemeļvalstīm gan vairs negribētu. Un svešā grupā pilnīgi viena noteikti nē – kompānijai tālā ceļā ir liela nozīme. Smejos, ka iepriekšējā dzīvē esmu bijusi Latvijas čigāns, patīk kulties pa pasauli. Un arī citiem iesaku - ja vien ir iespējas, brauciet! Redzēto un piedzīvoto nevar atņemt.”

Savukārt mēs iesakām apskatīt Mārītes Celmiņas krūzīšu izstādi bibliotēkā, un, iespējams, raisīsies atmiņas par kādu ceļojumu arī jūsu dzīvē.

Irēna Svitiņa

Ziņas