Ziņas

Rojas bibliotēkā var apskatīt smiltenietes Ilzes Hakas adīto rotaļlietu izstādi “Rudens veltes”

Atpakaļ

Visu augusta mēnesi Rojas bibliotēkā var apskatīt smiltenietes Ilzes Hakas adīto rotaļlietu – augļu, dārzeņu un sēņu – izstādi “Rudens veltes”.

Lieliskas mantas, ar ko rotaļāties maziem bērniem! Tas ir pirmais iespaids, redzot mīkstos, košos rokdarbnieces adījumus, kas vizuāli krāsu un izmēru dēļ izskatās līdzīgi īstajiem augļiem, dārzeņiem un sēnēm.

Ilze Haka no kokvilnas dzijas prot noadīt visu ko. Gurķi, burkāni, tomāti, redīsi, baklažāni, sīpoli, bietes, zirņi, paprika, kabacis, ķirbis, ķiploks, gailenes, avokado, kālis, rutks, kartupeļi, lociņi, čili pipari, baravikas, puravs, brokolis, šampinjoni, apšubeka, daikons (baltais redīss), bērzlapes, sviesta ķirbis, artišoks, apelsīni, greipfrūti, hurma, melone, pamelo – to visu adītā veidā var apskatīt izstādē “Rudens veltes”.
Izstādē redzamās rotaļlietas jau ir aizrunātas. Pēc tam, kad izstādes Latvijā būs beigušās, tās aizceļos pie saviem saimniekiem - ASV un Lielbritānijā dzīvojošām latviešu ģimenēm.
Pati darbu autore apliecina, ka pirmais iespaids par adītajiem dārzeņiem un sēnēm kā labām spēļlietiņām ir patiess – bērniem šādas rotaļlietas patiešām patīk. Rokdarbniece saņēmusi pasūtījumus gan no logopēdiem, gan no pirmsskolas izglītības iestādēm, gan no Montesori pedagoģijas piekritējiem.
“Bērni mācās krāsas, mācās skaitīt, mācās atpazīt dārzeņus, mācās, kā dārzeņi aug, piemēram, ja ir saknīte, tad zemē, ja ir kātiņš, tad pie auga. Un daudziem patīk, ka adītie dārzeņi un sēnes ir relatīvi dabīga lieluma, dabīgās krāsās. Es cenšos tos adīt maksimāli dabīgus,” stāsta Ilze Haka.
Viss sākās pirms vairākiem gadiem, kad Ilze ar dēlu Matīsu dzīvoja Holandē un vajadzēja pasniegt atvadu dāvanu Matīsa bērnudārzam. “Abi ar dēlu gribējām atstāt kaut ko oriģinālu. Bērnudārzā bija rotaļu virtuvīte, internetā noskatīju ideju par tamborētiem dārzeņiem. Tamborēt es nemāku. Gāju uz veikalu, nopirku īstos dārzeņus, noliku blakus un adīju pati. Pirmā izmēģinājuma versija tapa manam dēlam un paralēli viņa bērnudārzam Holandē,” atceras Ilze. Kad Matīss vēlāk absolvējis Smiltenes pirmsskolas izglītības iestādi “Pīlādzītis”, Ilzes adīto dārzeņu ražu dāvanā saņēmusi “Pīlādzīša” grupiņa “Zilonēni”.
Nāciet un izmantojiet iespēju apskatīt unikālo izstādi!
Informāciju sagatavoja D. Dambīte

Ziņas