Ziņas

Rojas ritmu 5 gadu jubilejā divu dienu garumā svin prieku

Atpakaļ

Jau piekto gadu pavasaris Rojā sākās ar vieglās un džeza mūzikas ansambļu konkursu “Rojas ritmi”. Un šogad, pirmās nozīmīgās jubilejas gadā, arī ar burvīgu koncertu, ko baudījām Rojas kultūras centrā.

Uz koncertu bija aicināti draugi, kolēģi, mūziķi un mūzikas mīļotāji, lai visi kopā svinētu dzīvi. “Svinēsim dzīvi, svinēsim prieku!”, pirms koncerta klātesošos aicināja pasākuma organizatore Baiba Beraģe.

Bet pirms koncerta nelielā videofilmā atskatāmies uz konkursa piecu gadu vēsturi.

Rakstnieks Viktors Igo ir teicis – nekāda armija nespēj apturēt ideju, kuras laiks ir pienācis.

Taču idejām ir jārealizējas ar labu un drosmīgu cilvēku prātu un roku starpniecību, vai tās kā idejas arī paliks. Un tieši no divu Rojas mūzikas un mākslas skolas pedagogu - Marutas Zemtures un Baibas Beraģes – sen lolotas idejas, 2015. gada pavasarī tapa pirmais vieglās un džeza mūzikas ansambļu konkurss “Rojas ritmi”. Pirmais gads konkursa organizatoriem bija pilns satraukuma, izaicinājumu un neziņas. Galvenais – vai klausītājiem un dalībniekiem patiks konkurss, kas sevī ietver tik daudz novitātes? Viss izdevās godam, un pirmais vieglās un džeza mūzikas ansambļu konkurss ieiet vēsturē ar 17 kolektīvu piedalīšanos, un tas bija kā starts turpmākajiem konkursiem.

  1. gads atnāk ar rekordlielu konkursa dalībnieku skaitu, kas patīkami pārsteidza konkursa organizētājus. Pirmoreiz par konkursa norises vietu tiek izraudzīts Rojas kultūras centrs. Konkursā piedalās jau 29 dažāda sastāva ansambļi, kopskaitā 150 dalībnieki. Nu jau droši var teikt, ka konkursā bija pārstāvēti visi Latvijas novadi. Tālākie ciemiņi bija mērojuši ceļu no Rēzeknes un Alūksnes. Arvien lielāku interesi par konkursu izrāda arī Rojas novada iedzīvotāji, jo ansambļi vienmēr spēlē dzīvā izpildījumā, turklāt noslēguma koncertā piedalās arī žūrijas locekļi. Tas, kas kādreiz ir noticis, var arī nekad neatkārtoties, bet, ja tas ir noticis divas reizes, noteikti notiks arī trešo reizi, vēsta tautas gudrība. To pašu var teikt arī par konkursu, kas 2017. gadā notiek jau trešo reizi. Tajā piedalās 21 ansamblis no 14 pilsētām un novadiem. Žūrijas komisiju veido talantīgi pedagogi un sava aroda izcili meistari – klarnetists un pedagogs Jānis Ansons, ģitārists Kaspars Zemītis, dziedātāja, vokālā pedagoģe Ieva Sutugova un pianists, aranžētājs Jānis Miltiņš. Pirmoreiz konkursa vēsturē tiek pasniegta “Grand Prix” 100 eiro vērtībā, ko savā īpašumā iegūst Jāņa Ivanova Rēzeknes mūzikas skolas džeza ansamblis Toma Lipska vadībā. Savukārt konkursa patronese, Rojas novada domes priekšsēdētāja Eva Kārkliņa savu simpātijas balvu pasniedz Valdemārpils mūzikas un mākslas skolas ansamblim “Piektais vilnis” (pedagoģe Gunta Vecvagare). “Rojas ritmi 2018” iezīmējas ar 185 dalībniekiem no visām Latvijas mūzikas skolām. Viesu vidū klarnešu ansamblis “Perpetum mobile”, kuru vada mūsu konkursa ilggadējs žūrijas pārstāvis Jānis Ansons, Ozolciema mūzikas skolas džeza orķestris un mūsu skolas absolvente Aija Barovska. Žūrijas komisijā lieliski cilvēki un mākslinieki – dziedātāja Rūta Dūduma, akordeonists Kaspars Gulbis, pianists Rihards Plešanovs un klarnetists Jānis Ansons. Balvas tiek pasniegtas visās konkursa kategorijās, bet, skanot skaļām ovācijām, “Grand Prix” pamatoti aizceļo pie sitaminstrumentu trio- “Brāļi Grīnbergi”.

“Rojas ritmi” ir mazliet veiksmes stāsts, kas no idejas līdz tā realizācijai veidots un auklēts pašu rokām. Konkursa jubilejas dienā tā organizētāja Baiba Beraģe pateicās Rojas novada domes kolektīvam un tā priekšsēdētājai Evai Kārkliņai par atbalstu konkursa rīkošanā. Konkursa veiksmīga norise nav iedomājama arī bez Rojas Mūzikas un mākslas skolas pedagogiem, tehniskajiem darbiniekiem, audzēkņiem un visiem čaklajiem novadniekiem, par ko arī viņiem visiem sirsnīgs paldies.

Un tad jau klāt laiks arī lieliskajam koncertam, kurā uzstājās vairāki iepriekšējo gadu konkursanti no Babītes, Ādažiem, Ventspils, Valdemārpils, Rojas un Ozolniekiem, slavenais sitaminstrumentu trio “Brāļi Grīnbergi”, Ieva Sutugova un vokālā grupa “Fortuna”. Koncerta īpašie viesi – grupa “Radio trio”. Koncertā gūtās emocijas nav aprakstāmas, tās vajadzēja izjust katram pašam. Skatītāji savas emocijas un patikšanu pauda nerimstošos aplausos, bet trio “Brāļi Grīnbergi” tika sumināti, visai zālei kājās stāvot. Lielisku sniegumu demonstrēja arī Ozolnieku MMS džeza orķestris, un skatuvi burtiski uzspridzināja arī Valdemārpils MMS ansamblis “Piektais vilnis”.  Jau pagājušajā gadā no valdemārpilnieku pāri plūstošās enerģijas lūza krēsls un plīsa akordeona siksnas, bet šogad pa gaisu lidoja arī izpildītāju brilles un bungu vālīte. Neaizmirstamas emocijas izraisīja arī brāļu Grīnbergu uzstāšanās. Kā pastāstīja vecākais brālis, pagājušais gads trio bijis ļoti piepildīts. Brāļi pabijuši Izraēlā, kur klasiskās mūzikas konkursā izcīnījuši zelta medaļu. Pēc Izraēlas sekojis brauciens uz Holivudu ASV, kur 70 valstu konkurencē Pasaules talantu olimpiādē atkal iegūta zelta medaļa. Oktobrī zēni savu koncertprogrammu nospēlējuši klasiskās mūzikas festivālā Maskavā. Vairāki koncerti bijuši arī Latvijā, tostarp arī valsts prezidenta pilī. Priecēti arī skatītāji uz kruīza kuģa Tallink. Neskatoties uz daudzajiem vieskoncertiem, brāļi no sirds priecājās par uzaicinājumu spēlēt Rojā un izteica cerību, ka uz šīs skatuves viņi nav pēdējo reizi. Pēc visa dzirdētā var droši teikt, ka mums uzstājās pasaulslavenie “Brāļi Grīnbergi”. Uz tā paša emociju viļņa, kurā mūs ieveda iepriekšējie mākslinieki, noklausījāmies arī Ievas Sutugovas un grupas “Fortuna” priekšnesumus, bet īpašo viesu statusā šogad bija “Radio trio”, grupa, kas īpašus komentārus neprasa. Kā jau tas pienākas jubilejas reizē, koncerts bija patiešām izcils.

Arī nākamā, konkursa diena, pilna pozitīvu emociju. Gan jau, ka pašos konkursantos valdīja satraukums, bet to droši vien manīja tikai bērnu pedagogi un vecāki, kuri savus lolojumus pazīst vislabāk. Nekas garām nepaslīdēja arī žūrijas – Mārča Auziņa, Jāņa Ansona, Ievas Sutugovas un Jāņa Miltiņa – modrajām acīm un smalkajai dzirdei. Tai pašā laikā ikviens žūrijas komisijas locekļu novērojums, un vērtējums tiek izdarīts ar mērķi veicināt jauno mūziķu izaugsmi, un tas šajā gadījumā ir pats galvenais.

Šī gada “Grand Prix” ieguva PIKC “Ventspils mūzikas vidusskola” grupai “Rock Teen” (ped. Astra Plostniece un Reinis Krūziņš).

No Rojas mūzikas un mākslas skolas konkursā godalgoto 3. vietu ieguva klavieru duets (A.L.Gūtšmite, I. Grīnīte, ped. Lita Krūmiņa). 3. vieta kvartetu-kvinteru katogorijā arī Rojas Mūzikas un māksla skolas ansamblim “Sikspārnīši” (F. Dravnieks, L.E. Bertholde, S. Paula, T. Dravniece, P.A. Bertholde, ped. Lita Krūmiņa).

Konkursa noslēgumā Rojas mūzikas un mākslas skolas direktors Jānis Kivils pateicās visiem konkursa dalībniekiem par lielisko sniegumu, aizrautīgo uzstāšanos un ieguldīto darbu. Savukārt žūrijas pārstāve Ieva Sutugova pateicās visiem, kas sekmē jauniešu vēlmi muzicēt, vēlot arī turpmākas izdošanās un vienmēr atcerēties, ka katri griesti ir tikai jauna grīda.

Dace Klabere

Ziņas