Ziņas

Rojas vidusskola jauno mācību gadu sāk ar pozitīvām domām

Atpakaļ

Tikko iesācies jaunais mācību gads. Santai Veidei šis būs jau otrais gads skolas direktores amatā. Sarunā ar “Bangu” direktore dalās pārdomās par aizvadīto mācību gadu un plāniem šajā, jaunajā mācību gadā.

Ir veikts centralizēto eksāmenu rezultātu apkopojums valstī, un Rojas vidusskolas rezultāti ir vienkārši lieliski gan divpadsmito, gan devīto klašu audzēkņiem. Latviešu valodas un matemātikas eksāmenos mūsu skola apsteidz Talsu, Dundagas un Mērsraga novada skolas un ir krietni virs vidējā vērtējuma valstī. Labi rezultāti ir arī krievu valodas, bioloģijas, ģeogrāfijas, ekonomikas un informācijas eksāmenos. Kā uzsvēra direktore, lai kaut ko apgūtu, ir vajadzīgas abas puses – skolēns un skolotājs. Pagājušajā gadā spīdoši bija strādājuši gan vieni, gan otri. Gandarīti ir arī skolotāji, kuri saka, ka labie rezultāti ir neatlaidīgs darbs no 1. klases, kas tagad vainagojies panākumiem. Rojas vidusskola no 100 vērtētajām skolām mazo skolu grupā ieguvusi 44. vietu (tiek vērtētas valsts olimpiādes, atklātās olimpiādes un zinātniski pētnieciskie darbi) un tas ir ļoti labs rādītājs. Daudzām skolām ir vienāds punktu skaits, bet daudzas skolas šajā reitingā vispār nav iekļuvušas.

Lai atbalstītu jauniešus, kuri nav pabeiguši vidējo izglītību, tika pieņemts lēmums atbalstīt strādājošos jauniešus, dodot arī viņiem iespēju mācīties. Šogad pieteikušies četri jaunieši. Nav vienkārši strādāt un mācīties, tādēļ ļoti iespējams, ka nākamgad skolai kopumā vairs nebūs tik spoži rādītāji, bet, pēc manām domām, šobrīd tas nav galvenais. Protams, rezultāti ir svarīgi, bet ir svarīgi arī tas, ka mēs ļaujam pacensties tiem jauniešiem, kuri kādreiz dažādu iemeslu dēļ vidējo izglītību nav ieguvuši.

Jauno mācību gadu esam sākuši ar pozitīvām domām. Mums ir skaisti izremontēts vizuālās mākslas kabinets, atklāta Dabas vides estētikas studija, un pievienojies kārtīgs jauno kolēģu darbaspēks. Ar vismazākajiem strādās skolotāja Baiba Ļivčāne, kas šobrīd vēl mācās jauno izglītības saturu. Anete Āboliņa-Ābola mācīs latviešu valodu un audzinās 4. klasi. Ir arī jauna ekonomikas un matemātikas skolotāja Laimdota Roze, viņa audzinās 5.a klasi. Par direktora vietnieci audzināšanas darbā sākusi strādāt skolotāja Elīna Memrikova, bet par sociālo pedagogu – Undīne Lemberga. Šis laiks izglītībā ir ļoti sarežģīts, jo nāk jaunais izglītības saturs un mēs ļoti ceram, ka, apmeklējot kursus un apmācības, skolotājiem aizvien skaidrāks kļūs tas, kā jāstrādā. Pagaidām skolotāji saka, ka tas ir tas pats aizmirsts vecais, tikai mazliet jāpārkārto darba metodes – nebūs vairs tik daudz jāsēž solos, bet vairāk varēs iet strādāt ārā un darboties brīvāk. Tas gan nenozīmē, ka šis darbs nebūs strukturēts.

Šogad plānoti daudzi kursi. Septembrī vien skolotāji trīs reizes brauks mācīties. Ceram, ka jaunais pārmaiņu laiks būs pozitīvs. Viss jaunais, kas pagaidām ienāk saistībā ar mācību materiāliem, izskatās ļoti labs. Mums tikai jādomā, kā to visu varēs nodrošināt – jāpērk iekārtas datori, planšetes. Ceram, ka būs arī valsts atbalsts, nevis viss novelts uz pašvaldības pleciem.

Nenoliedzami, darba novērtējums ir atalgojums. Nevar visu laiku no skolotāja prasīt kvalitāti, bet par ieguldīto darbu nemaksāt. Pagaidām tas izskatās visai dīvai. Vienā dienā pasaka, ka algu likme paaugstināsies līdz 710 eiro, un pēc nedēļas pasaka, ka nē, tā tomēr nebūs. Tas gan nepārsteidz, jo nav nekas jauns. Mūsu skolā strādā 39 pedagogi ar divām un pat trim augstākajām izglītībām. Visi ir domājuši par to, lai sevi pilnveidotu un varētu labāk strādāt. Loģiski, ka skolotāji par to arī vēlas saņemt atalgojumu.

Mēs esam priecīgi par šo nozīmīgo Latvijas simtgadi. Arī mūsu skolas uzdevums ir to balstīt, un mēs piedomāsim par valsts jubilejai veltītiem pasākumiem. Esam unikāli, ka varam to piedzīvot un domāsim, kā emocionāli veidot šo dienu, koncertu un būtībā visu mācību gadu.

Izremontējām vizuālās mākslas kabinetu. Skola ir nolietojusies, un arī šeit, mainot grīdu, atklājās bēdīgs skats, kā rezultātā remonts ļoti sadārdzinājās. Jā, izremontēts tikai viens kabinets, bet toties pamatīgi. Protams, veikti daudzi sīki darbiņi – tualetēs ir siltais ūdens, sporta dušās jauni krāni, kas taupīs elektrību un ūdeni utt. Nākotnē domājam attīstīt sporta virzienu, jo mums ir visi apstākļi. Atjaunosim sporta inventāru, lai varētu vairāk iesaistīt bērnus sporta aktivitātēs, lai viņi mazāk sēdētu pie datoru ekrāniem. Dome ir atbalstoša, nāksim visi kopā un domāsim. Bērniem sportot patīk, tāpēc jārada apstākļi, lai varētu darboties.

Pirmais gads direktores amatā bija ļoti grūts. Bija daudz kļūdu, bet neviens jau par vadītāju nepiedzimst. Patiesībā, kad tu šajā vilcienā ielec, tu nemaz nezini, kas tevi sagaida, un es tikai gada laikā sapratu, ka varu to paveikt. Nemitīgi jāmācās, jāpilnveidojas. Reizēm, aizejot mājās, esmu laimīga, ka varu aiziet uz dārzu nopļaut zāli un neko nedomāt. Arī dārzu rakt nevienam neļauju, jo man pašai patīk uzņemt zemes enerģiju. Man patīk teiciens – vispirms sakārto sevi, tad savu māju, un tad ej kārtot pasauli. Ļoti trāpīgi. Ja tu pats esi uzvilcies, tu uzvelc arī citus. Viegli nav, bet interesanti gan. Tagad esmu iemācījusies sadalīt prioritātes, savādāk nevar paspēt visu izdarīt. Kādreiz bijusī direktore Gundega Pole teica, ka šo darbu var apjēgt trīs gados, un es viņai piekrītu, jo katru dienu rodas jaunas situācijas.

Gandarījums par savu pirmo mācību gadu taču ir?

Viens nav karotājs. Nebūtu tādu skolotāju, nebūtu, par ko priecāties. Protams, ka gandarījums ir. Kā es saku skolēniem, neviena skola nav ideāla, katrā ir kaut kas jāpilnveido, arī mums, un tāpēc jau mēs šeit esam, lai visi kopā attīstītos un pilnveidotos. Mēs esam tik dažādi! Kā mums mācīja kursos, cilvēkus var sadalīt trīs grupās. Vieni pieņem visu jauno uzreiz un domā, kā to īstenos. Otra domā – jāpaskatās, bet interesanti. Trešā noliedz visu uzreiz. Tādi ir visur un labi, ka mums pirmās divas grupas ir vairumā, tā kā viss kārtībā.

Sarunas nobeigumā skolas direktore Santa Veide velta novēlējumu visai skolas saimei.

Pasaulslavenais izgudrotājs, Appl radītājs Stīvs Džobs ir teicis: “Ja tu nepiepildīsi savus sapņus, kāds tevi nolīgs, lai tu piepildītu viņa sapņus. Es jums novēlu piepildīt savus sapņus un sasniegt visus labos mērķus! Jebkurš cilvēks šajā zemā veido Latvijas valsti. Katrs no mums ir svarīgs. Lai mums visiem ir īpašs šis Latvijas 100-gades gads! Lai mums veiksmīgs jaunais mācību gads!

Dace Klabere

Ziņas