Ziņas

Roju pagodina Zviedrijas vēstniece

Atpakaļ

13. februārī Zviedrijas dienas ietvaros Rojā viesojās Zviedrijas vēstniece Latvijā Annika Jagandere, projekta koordinatore Gaļina Aizvakara un izstādes kuratore Aija Freimane.

Vēstniece viesojās Rojas vidusskolā, ostā, tipogrāfijā “Rauda”, Rojas novada domē, bet tikšanās noslēdzās Rojas kultūras centrā. Rojas vidusskolā vēstniece pārrunāja studiju iespējas Zviedrijā, novērtēja skolēnu Zviedrijas dienai veltīto zīmējumu izstādi, noklausījās meiteņu ansambļa koncertu. Jaganderes kundze pasniedza dāvanas labāko zīmējumu autoriem, un arī pati saņēma dāvanā Evas Kiršteines zīmējumu, kurš tagad rotā vēstniecības telpas Rīgā.

Rojas kultūras centrā vēstniece atklāja portretu izstādi “Pieejamība. Cieņpilna dzīve”. Izstāde stāsta par cilvēkiem ar dažādu invaliditāti Zviedrijā un Latvijā. Četru gadu laikā izstāde pabijusi vairāk nekā 20 valstīs. Kā uzsvēra Annika Jagandere, invaliditāte nav tikai vides pieejamība un atbilstoša infrastruktūra. Tas ir stāsts par cilvēktiesībām, stāsts par to, ka ikvienam cilvēkam ar invaliditāti ir tādas pat cilvēktiesības kā veselajiem cilvēkiem. Cieņpilnu dzīvi un cilvēktiesības nosaka Apvienoto Nāciju konvencija, un vēstniece uzskata, ka tas ir ļoti svarīgi – sekot šīm starptautiskajām regulām. Arī Rojā ir veiksmīgi piemēri, kā cilvēki ar īpašām vajadzībām tiek iekļauti vietējā sabiedrībā. Tā ir cieņpilna dzīve, neskatoties uz noteikto invaliditāti. Izstādē ir ļoti personiski stāsti, un vēstnieces kundze cer, ka ar to tiks iepazīstināti arī skolu jaunieši.

Par izstādi tuvāk pastāstīja tās kuratore Aija Freimane. Viņa klātesošos iepazīstināja ar izstādē redzamo latviešu dzīvesstāstiem, pastāstīja par viņu ikdienu, prieku, nedienām un cīņu par cieņpilnu dzīvi. Kā atzīmēja Aija Freimane, cilvēktiesības personām ar invaliditāti sabiedrībā joprojām netiek ievērotas, tādēļ izstādes mērķis ir pastāstīt plašākai sabiedrībai izstādē redzamo cilvēku dzīves gājumu, vēlēšanos dzīvot cieņpilni un aktualizēt jautājumu par pieejamību un iekļaušanos sabiedrībā cilvēkiem ar dažādu invaliditāti. Kas ir pieejamība? Šie cilvēku stāsti parāda, ka pieejamība sniedzas daudz tālāk par rampām un veselības aprūpi. Tas ir demokrātijas jautājums, jo ikvienam ir jābūt iespējai piedalīties sabiedrības dzīvē ar vienādiem nosacījumiem. Diemžēl Latvijā vēl tāls ceļš uz to ejams.

Pēc izstādes atklāšanas Annika Jagandere klātesošos aicināja nobaudīt “semlu”- zviedru īpašo smalkmaizīti. Izrādās, ka tieši 13. februāris Zviedrijā ir tā saucamā “Semla – dag” – diena, kad Zviedrijā tiek apēstas miljoniem šo smalkmaizīšu. Pēc zviedru tradīcijām “semla” tiek gatavota pirms gavēņa, lai ļaudis uzņemtu vairāk kaloriju un tādējādi viņiem būtu vieglāk izturēt garo gavēņa laiku. “Semla” ir salda smalkmaizīte, pildīta ar mandeļu krēmu un putukrējumu. Pēc “semlas” un citu zviedru uzkodu nobaudīšanas, klātesošiem bija iespēja noskatīties zviedru mākslas filmu “Nopietnā spēle” – kaislīgu, aizraujošu mīlasstāstu.

Dace Klabere

Ziņas