Ziņas

Talsos godina konkursa “Radi Talsu novadam” laureātus

Atpakaļ

8. oktobrī notika Talsu novada pašvaldības rīkotā konkursa „Radi Talsu novadam!” noslēguma apbalvošanas ceremonija. Tajā tika godināti desmit nomināciju uzvarētāji, kas ar savu darbu, radošajām izpausmēm un enerģiju ir sakopuši sētas, atjaunojuši īpašumus, veidojuši aktīvas vietējās kopienas un bijuši iniciatīvām bagāti.

Šajā gadā konkurss „Radi Talsu novadam!” notika jaunā novada robežās, un savus pretendentus nominācijās izvirzīja arī Dundagas, Rojas un Mērsraga novads.  Desmit nominācijās bija izvirzīti 61 pretendenti, tai skaitā Rojas novada aktīvie uzņēmēji – biedrības “Spura” vadītāji Jānis un Alise Lakšmaņi, SIA “Ajor”, viesu nams “Rudes Vētras” un mūsu radošā personība Dzintra Žuravska.

Atzinību nominācijā “Aktīvākā organizācija”, kā arī Talsu Komersantu kluba simpātiju balvu saņēma biedrības “Spura” vadītāji Jānis un Alise Lakšmaņi, kuri izveidojuši piedzīvojumu organizāciju. “Spuras” pamatdarbība ir SUP dēļu noma pie Rojas upes un aktīvu pasākumu organizēšana – sākot no mazām svinībām ģimenes lokā, līdz dalībai lielos korporatīvos pasākumos. Savu piecu darbības gadu laikā “Spura” ieguvusi atzinību no klientu puses, par ko liecina tās arvien augošā attīstība un pastāvīgā sadarbība ar liela mēroga uzņēmumiem. “Esam uzņēmums, kam svarīga kvalitāte, oriģinalitāte un ilgtspējīga attīstība. Ar prieku lecam iekšā jaunos izaicinājumos un vienmēr esam gatavi pārmaiņām”, pauž jaunie uzņēmēji.

Nominācijā “Degradētās teritorijas atjaunošana” balvu saņēma SIA “Ajor” īpašnieks Juris Labarēvičs. Vēl pirms neilga laika, iebraucot Rojā no Talsu puses, uzreiz aiz lielajiem Rojas burtiem skatam pavērās ne visai pievilcīga ainava – lielas, pussabrukušas siltumnīcas ar izsistiem stikliem un katlu māja. Padomju laikos teritorijā atradās zvejnieku kolhoza “Banga” dārzniecības kantoris. 2018. gadā īpašums nonāca Jura un Jurātes Labarēviču īpašumā un pavisam īsā laika posmā teritorija pārvērsta līdz nepazīšanai. Kopš 2019. gada septembra ēkā atrodas uzņēmuma birojs un skaisti īres dzīvokļi. Ēkas pārbūvē saglabāti esošie pamati un daļa sienu konstrukciju. Teritorija labiekārtota, piesaistot arī Eiropas Savienības līdzfinansējumu. Īpašniekiem ir vēl tālejošāki plāni, teritorijā attīstot arī plašu bērnu laukumu, pirts ēku. Ir arī vēl citas skaistas ieceres. Biroja un apartamentu interjera autors ir pats saimnieks Juris, jo 20 gadu darba pieredzē uzkrātas daudzas idejas un zināšanas, arī apkārtnes iekārtojums ir pašu saimnieku redzējums un izpilde.

Visplašāk pārstāvētajā nominācijā “Radošākais novadnieks” bija izvirzīta arī mūsu novadniece, rakstniece un dzejniece Dzintra Žuravska. Lai arī šoreiz rakstniece balvu nesaņēma, tas nemazina viņas devumu mūsu sabiedrībai. Rakstnieces literārais mantojums ir ļoti daudzpusīgs: dzeja, stāsti, dokumentāli un vēsturiski darbi, romāni, kriminālromāni, stāsti bērniem un pusaudžiem – kopā 46 grāmatas. Dzintras mūža darbs ir Kurzemes līča zvejnieku paaudzēm veltītais septiņu romānu cikls “Skarbajā krastā”. 2006. gadā rakstniece saņēmusi Atzinības krusta Lielo sevišķās pakāpes zīmi no toreizējās Valsts prezidentes Vairas Vīķes-Freibergas – kā rakstniece, kultūras un sabiedriskā darba veicēja par nopelniem Latvijas valsts labā. Dzintra uzņemta arī Latvijas Rakstnieku savienībā. Šajā gadā izdotas visvairāk grāmatas – izdoti jau divi rakstnieces romāni un izdevniecībā ceļu pie lasītājiem uzsācis trešais, savukārt gadumijā tiks izdots arī jauns dzejoļu krājums. Rakstniece ir darba spara pilna – šobrīd tiek strādāts arī pie ieceres, lai viņas kopotie raksti būtu pieejami arī digitālā formātā. Dzintra saka: “Mākslai ir jādod cilvēkiem idejas, ideāli, pēc kuriem censties dzīvot labāk un garīgi pilnveidoties.”

Viesu nams “Rudes Vētras” ar tā saimnieku Arti Svitiņu startēja nominācijā “Veiksmīgāķās ēkas pārvērtības”. Lai arī balva šogad izpalika, saimnieks ir pilns darba prieka un uzņēmības. Viesu nams “Rudes Vētras” ir īsts lauku rančo latviešu stilā. To saimnieks Artis Svitiņš padomju laikā būdams zvejnieks, vienlaikus nodarbojies ar puķu audzēšanu un izmēģinājis arī ārstniecības augu audzēšanu. Pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas “Rudes Vētras” audzēja graudus, pievērsās austersēņu un šitake sēņu audzēšanai, līdz nonāca pie bioloģisko gaļas liellopu audzēšanas. Saimniecības vidū atrodas padomju laikos būvēts angārs un saimniekam radusies ideja to pārveidot par omulīgu viesu namu, saglabājot angāra konstrukcijas. Artis ideju par līdzīga angāra pārvērtībām smēlies Norvēģijā, kur šādā angārā iekārtota baznīca. Šobrīd viesu nams piedāvā telpas svinībām, semināriem, nakšņošanas iespējas, pati saimniece uz vietas gatavo maltītes. Viesiem tiek piedāvāta arī atpūta mucveida pirtiņā un lapenē, kā arī dažādas atpūtas iespējas visa gada garumā.

Talsu novada domes priekšsēdētāja Sandra Pētersone svinīgajā pasākumā uzsvēra: “Māju apziņa nav par vietu, kur mosties, kur gulties, kur vakarā pieslēgt durvis, lai, no rīta ceļoties, atkal tās atvērtu. Tas ir daudz vairāk. Tas ir stāsts par to, ka latvietim māja ir ne tikai jumts virs galvas, tas ir stāsts par dvēseļu sajūtām. Reizēm, izstaigājot tālus ceļus, atgriežoties mājās, nostājoties savu durvju priekšā, mēs saprotam, ka nav lielāka prieka un nav lielāka miera, kā atgriezties drošībā – mājās. Neviens cits pieskāriens svešam durvju rokturim mums nedod tik dziļu miera sajūtu – manas mājas, sēta, zeme, jūra, debesis, ciems pagasts vai pilsēta. Vieta, kur es dzīvoju savu likteni”.

Talsu novada pašvaldība ir pateicīga ikvienam konkursa „Radi Talsu novadam!” dalībniekam par ieguldīto darbu un veltīto laiku!

E. Lāča foto

Ziņas