Ziņas

Tikšanās ar dabas pētnieku Vilni Skuju

Atpakaļ

29. martā visiem interesentiem bija ekskluzīva iespēja tikties ar vienu no pieredzējušākajiem dabas pētniekiem Latvijā, ornitologu Vilni Skuju.

Iepazīstinot ar sevi, Vilnis smaidot atklāja, ka joprojām sevi lepni dēvējot par rojenieku, kaut arī Rojā vairs nedzīvo kopš 1974. gada. Savukārt par to, ka arī mēs, rojenieki, joprojām uzskatām Vilni par savējo, liecināja pilnā bibliotēkas telpa klausītāju. Uz tikšanos bija atnākuši gan Viļņa bijušie skolasbiedri, skolotājas, kaimiņi, draugi, dabas mīļotāji.

Stāstot par sevi, Vilnis ir vārdos skops, taču par jebkuru mežā sastapto dzīvo radību, viņš ir gatavs stāstīt stundām. Viens no Viļņa vaļaspriekiem ir fotografēšana, tāpēc mūsu tikšanās izvēršas, klausoties Viļņa aizrautīgajā stāstījumā par paša iemūžinātajiem fotomirkļiem – dzīvniekiem un putniem, ar kuriem Vilnis nejauši vai apzināti saticies uz vienas meža takas. Tā šajā pēcpusdienā ar Viļņa starpniecību tuvāk iepazīstam vāveres, jenotus, tiņus, caunas, zaķus, lapsas, vilkus, dzeņus, briežus, mežacūkas, aļņus un citus dzīvniekus, putnus un viņu paradumus.

Vai zinājāt, ka briežiem ragi ir turnīra ierocis, lai izrādītos savām dāmām? Kamēr brieži riesto, apkalpojot savu harēmu, jaunie briedēni rotaļājoties badās, trenējoties pieaugušo dzīvei. Riesta laikā brieži tikpat kā neēd, jo viss viņu prāts aizņemts ar meitenēm un sāncensību. Pēc nedēļām trim dzīvnieka rezerves ir izsmeltas un brieža bullis pakāpeniski paliek lēns un mierīgs, atiet no cīniņa un viņam vajag laiku, lai atgūtos. Nodarbošanās ar mīlestību briežiem prasa ceturtdaļu svara. Ja ziema uznāk auksta un sniegota, tā mīlestības novārdzinātajam dzīvniekam var būt nāvīga. Vilnis zina teikt, ka buļļiem ragu izaudzēšana ir tāda pat slodze kā mātītēm grūsnība. Lielie ragi izaug četru mēnešu laikā un paņem no dzīvnieka organisma visu kalciju. Dažķārt mednieki brīnās, kāpēc, pēc ragiem spriežot, liels un spēcīgs bullis kļuvis vilkiem par ēsmu. Pirmkārt, viņš ir iztērējis resursus, lai šie ragi izaugtu, pēc tam riesta laikā iztērējis visus spēkus un, pienākot ziemai, nav pietiekami uzēdis, lai izdzīvotu. Ragi parāda dzīvnieka veselību. Ja nav veselība kārtībā, lielu, skaistu ragu nebūs. Lieli ragi nozīmē bulli spēka plaukumā un briedenēm tas ir īsti pa prātam. Tie iedveš bijību arī sāncenšiem.

Vēl uzzinām par dzeņu un dzilnu garajām mēlēm, kas kā apkakles aptinušās ap putnu galvām, bet mēles kauliņi veido ādas tuneli ap galvu, pa kuru mēle staigā, par jenotu viltīgo dabu, ar kuru tas var sacensties ar pašu lapsu, par caunu nedarbiem vistu kūtīs utt.

Tikšanās laiks pagāja vienā mirklī. Ikvienā dabas pētnieka vārdā bija sajūtama viņa saikne ar dzīvniekiem un mīlestība uz dabu. Man patika dabas pētnieka Jāņa Ozoliņa teiktais par Vilni Skuju – viņš ir dabas komentētājs, pats labākais.

Dace Klabere

Ziņas