Tūrisms

Rojas Jūras Zvejniecības muzejs

Lai tuvāk iepazītu Rojas novada un piekrastes savdabību, ir jāapmeklē Rojas Jūras Zvejniecības muzejs. Ekspozīcijas stāsta par Rojas novada vēsturi, burinieku laikmeta burvību, padomju okupācijas laika slavenākā zvejnieku kolhoza "Banga" uzvaras gājienu, kā arī par zivju konservu tapšanu.

Muzejs Rojā veidojies no 1968. gada, kad zvejnieku kolhoza "Banga" valde nolēma šo pienākumu uzticēt novada vēstures entuziastei Līvijai Šteinbaumai. Sākotnējā doma veidot kolhoza vēstures muzeju izrādījās par niecīgu, jo cilvēki bija atsaucīgi un dāvināja daudz materiālu par piekrastes ciemu vēsturi. Tā apkopojās materiāli par Rojas jūrskolu un burinieku būvi, par drosmīgajiem un prasmīgajiem Kurzemes jūrniekiem. 1971. gada 28. maijā muzejs vēra durvis ar pastāvīgu ekspozīciju, kā Talsu novadpētniecības un mākslas muzeja filiāle. Bez pamatekspozīcijas, jau tajos gados veidojas tradīcija rīkot dažādas izstādes.

Vēl pastāvot zvejnieku kolhozam "Banga"-1992. gadā, muzejs tiek pie jaunām, lielākām telpām- Selgas ielā 33. Pati ēka ir kā lieciniece kolhozu laikiem, jo sākotnēji būvēta kā kolhoza "Staļina ceļš" kantoris(1954-1961), vēlāk tur darbojās Rojas pamatskola(1961-1966) un Ventspils arodskolas filiāles kopmītnes.

Pašlaik muzejā apskatāma ekspozīcija par Krišjāni Valdemāru, Rojas jūrskolu un burinieku būvi 19. gadsimtā. Izveidota arī ekspozīcija par zivju apstrādes vēsturi no 19.gs. līdz mūsdienām. Tiek stāstīts par Rojas vēsturi un cilvēkiem, kas ar to saistīti un Līvu krastu. Par personībām, kas nes Rojas vārdu tālāk Latvijā un pasaulē.

Iespējams apskatīt Padomju laika ekspozīcija, kas iepazīstina apmeklētājus ar aktīvākajiem tā laika darbiniekiem un slaveno zvejnieku kolhozu "Banga".

Bez pamatekspozīcijas apskates muzejā vēl iespējams iepazīties ar trim kurzemniecēm, kuras pārstāv dažādus vēstures posmus: Mildiņa – vienkārša zvejnieku sieva no "Jūrkantes", Pauliņkundze no burinieku laikiem un Anna Petrovna no padomju laikiem. Viņas atraktīvi iepazīstina ar muzejā neeksponētiem priekšmetiem un kurzemnieku "nešpetno" humoru.

Īpaša programma paredzēta jaunlaulātajiem – ar makšķerēšanu, tīkla lāpīšanu, pirmo valsi un laba vēlējumiem.

Apmeklētājiem šeit iespējams iemācīties siet mīlestības mezglu, iegādāties jaukus suvenīrus. Bērni šeit var apgleznot vai izkrāsot savu jūras akmentiņu. Katru mēnesi tiek veidotas dažādas jaunas izstādes, muzejs piedalās arī Muzeju naktīs.

Adrese: Selgas iela 33, Roja, LV-3264

Darba laiks

maijs–septembris
otrdien-sestdien: 10.00–18.00
svētdien: 10.00-15.00
pirmdien: slēgts

oktobris-aprīlis
otrdien-sestdien: 10.00–17.00
svētdien, pirmdien: slēgts

tālr. +371 63269594
mob. +371 29432899
e-pasts: rojasmuzejs@inbox.lv vai muzejs@roja.lv

Ieejas maksa:
skolēniem, studentiem, pensionāriem – 0,50 EUR
pieaugušajiem – 1,00 EUR
ekskursija muzejā ar gidu latviešu valodā – 3,00 EUR
gida pakalpojumi svešvalodā: 6,00 EUR

Rojas Izstāžu un radošo darbnīcu centrs

Rojas centrā, bijušās autoostas uzgaidāmo telpu vietā, ir izveidota jauna izstāžu zāle. Blakus izstāžu zālei atrodas Tūrisma informācijas centrs ar plašu informācijas klāstu jebkuram tūristam un daudzveidīgiem suvenīriem.

Varam sevi dēvēt par Mākslas Autoostu – vienīgo Latvijā, kur regulāri notiek dažādu mākslinieku darbu izstādes, kuras ir interesantas un saistošas ne tikai vietējiem iedzīvotājiem, bet arī mūsu novada viesiem.

Izstāžu zālē aptuveni reizi mēnesī tiek organizētas un mainītas dažādas izstādes. Šeit savus mākslas darbus izvieto gan vietējie novada mākslinieki, gan mākslinieki no Rīgas un citām Latvijas pilsētām.  Interesentiem, sazinoties ar Izstāžu zāles koordinatoru, iespējams izvietot savus mākslas darbus, iepriekš vienojoties par abpusēji izdevīgāko laiku.

Izstāžu zāle ir atvērta jebkuram māksliniekam!

maijs–septembris
otrdien-sestdien: 10.00–18.00
pirmdien, svētdien: brīvs

oktobris-aprīlis
pirmdien-piektdien: 9.00–17.00
sestdien, svētdien: brīvs

Adrese: Selgas iela 14E, Roja, Rojas novads
tālr. +371 28630580
E-pasts: tic@roja.lv

Buru kuģu kolekcijas apskate

Roja novadā zvejniecības un kuģu būves tradīcijas ir jau vairākus simtu gadu senas. Mūsdienās šeit vairāk nebūvē buriniekus, ar kuriem brauca tuvākās un tālākās jūrās 19 un 20. gs.

Bet vēl pirms 20, 30 gadiem Rojā dzīvoja Laimonis un Ilga Veidemaņi, kuri bija nedzirdīgi cilvēki un ar lielu mīlestību veidoja dažāda lieluma buru kuģu modeļus. Buru kuģu modeļu veidošanas pamatā bija neizsapņotais sapnis par lielajiem sentēvu kuģiem un lielajām plašajām jūrām, kuras nebūs lemts izkuģot. Buru kuģu modeļi darināti ar lielu precizitāti, rūpību un mīlestību, papildus nekur nemācoties kuģu modeļu gatavošanas noslēpumus.

Kuģi un kuģīši tika veidoti ziemas mēnešos, kad mazjūra (Rīgas jūras līcis) aizsala. Lielākais no buriniekiem ir aptuveni 2 m garš, aprīkots ar naksnīgām gaismiņām, īstām burām un protams skaļi zvanošu zvanu.

Šo buru kuģu kolekciju tagad mantojusi Laimoņa Veidemaņa mazmeita, kura vēlas šo brīnišķīgo kolekciju un vectēva rūpīgo darbu parādīt plašākai publikai. Mājas saimniece apmeklētājus sagaidīs un pastāstīs savu stāstu par to kā tapa šie kuģi.

Mājas saimniece ir radoša personība un labprāt saviem apmeklētājiem piedāvās dažādas radošas nodarbes.
Plānojot apmeklēt buru kuģu kolekciju, apmeklējumu lūgums pieteikt un saskaņot iepriekš telefoniski.

Kolekcija apskatāma bez maksas.

Adrese: Celtnieku iela 5, Roja, Rojas novads
tālr. +371 29434345 (Laura)
internetā: www.facebook.com/Buru-kuģu-kolekcija-Roja

Rojas ostas moli

Atvērt karti un objektu

Populāra pastaigu vieta ko iecienījuši gan vietējie iedzīvotāji, gan Rojas viesi.

Šeit ikviens var vērot viļņu šķelšanos un rosību ostā. Vieta, kur var baudīt romantiskus saulrietus un saullēktus, ieklausīties jūras šalkoņā un jūras putnu klaigās. Pirmais mols – viļņlauzis, Rojas ostā tiek izbūvēts 1910. gadā, bet labuma no tā bija maz – vētras turpināja izsviest kuģus krastā. 1932. gadā zvejnieki saviem spēkiem izbūvēja 106 m garu akmeņu dambi upes ietekas dienvidu pusē. Taču uznākot vētrai, tā izlauza dambī caurumus, un 1933. gadā vētra izpostīja viļņlauzi pavisam. Zvejnieku celtais valnis iebūvēts šodien redzamajā molā.

Pilnībā molu būvniecība tika pabeigta 1972. g. ZR mols sasniedz 430 m garumu un DA mols 658 m garš. Mūsdienās moli kalpo kā jūras vārti.

Rojas evaņģēliski luteriskā baznīca

Rojas baznīca pārdzīvojusi vairākas pārvērtības gan 17. un 18. gadsimtā. 1854. gadā koka baznīcai uzcēla slaidu, augstu akmens mūra torni un 1878. gadā tornim piebūvēja akmens mūra baznīcu askētiski vienkāršās formās.

Vēsturiskajam notikumam par godu pie galvenās ieejas (kreisajā pusē) sienā iemūrēja granīta plāksni ar tekstu un gadskaitli. Gadskaitļi 1854, 1992 tornī liecina par baznīcas pārbūvēm. Pirmajā pasaules karā torni sabombardēja, tas atjaunots 1992. gadā tagadējā izskatā.

Baznīcā atrodas altārglezna «Kristus un Svētais Pēteris uz ezera» (1890, M. Pols (M. Pols) kopija no R. Rihtera (R. Rihters) oriģināla). 1883. gadā darinātās ērģeles ir Jēkabpils ērģeļu būvētāja Mārtiņa Krēsliņa darbs.

Par mācītāju baznīcā kalpo Juris Veidenieks.

Adrese: Enkuru iela 2, Roja, Rojas novads
tālr. (+371) 63260200
mob. (+371) 29216373

Ģipkas evaņģēliski luteriskā baznīca

Atvērt karti un objektu

1772. g. ļoti īsā laikā Ģipkā uzcēla jau otro koka baznīcu, tātad pirms tagadējās baznīcas ir bijušas vismaz vēl divas.

Ar Dundagas muižas īpašnieku Osten-Sakenu (Osten-Saken) dzimtas gādību 1860. gadā tika uzcelts skaists, iespaidīgs dievnams — vienjoma garenbūve ar apsīdu, sakristeju un masīvu kvadrātveida torni, ar piramidālu noslēgumu. Altārgleznu gleznojis mākslinieks Šēfers, tā joprojām atjaunota atrodas baznīcā goda vietā.

Bija laiks, kad laukakmens mūra baznīca kalpoja arī par navigācijas objektu, kuģu atrašanās vietas noteikšanai. Okupācijas laikā Dundagas mežniecība baznīcas torni izmantoja, lai novērotu ugunsgrēkus apkārtnē. 1979. gadā baznīca nodega, palika tikai mūri. Ugunsgrēks sākās tieši no torņa, lai gan nekas netika pierādīts, pastāv aizdomas, ka vainojama novērošanas torņa vīru neuzmanīga rīcība ar uguni. No ugunsgrēka izglāba tikai altārgleznu, divas lustras, kuras arī tagad ir redzamas baznīcā, Svētā Vakarēdiena traukus, un dažādas citas sīkas detaļas. Baznīcas galvenajā ejā un zem balkona redzamās flīzes arī ir oriģinālās, vietējo meistaru gatavotas, pirms ugunsgrēka ar tām bijusi izklāta visa baznīca.

Baznīcas atjaunošana notikusi divos etapos – pirmais ilga no 1992 – 1997. g., šajā laikā tapa baznīcas atjaunošanas projekts un tika piesaistītas finanses, lai no jauna izveidotu baznīcas dzelzsbetona mūrus un uzliktu šindeļa jumtu. Otrais atjaunošanas posms sākās 2000. g., kad aktīvi baznīcas atjaunošanā iesaistījās arī Valdis un Daina Randes. Šajos 10 gados līdz baznīcas atjaunošanai, tās draudze ir spējusi savākt ap 100 000 Ls ziedojumos, lai baznīcu spētu atjaunot, pārvestu ērģeles, restaurētu un uzstādītu tās. Valdis Rande ir baznīcas draudzes priekšnieks. Gleznojumus kancelē un altāra galdā veidojis mākslinieks Modris Sapuns. Tagadējās baznīcas ērģeles pārvestas no Ziemeļanglijas, ar kāda labdara palīdzību. Tās 1910. g. izgatavoja ērģeļu ražošanas firma "H.J.Nelsons", bet Latvijā tās atjaunojis Alvis Melngalvis. 2010. g. 9. oktobrī notika atjaunotās baznīcas atklāšana, tieši tad, kad baznīcai apritēja 150 gadi.

Mācītājs Armands Klāvs.

Adrese: "Straume", Ģipka, Rojas novads
mob. +371 29212933 (Valdis Rande)
tālr.  +371 63254970

Kaltenes evaņģēliski luteriskā baznīca

Atvērt karti un objektu

Pirmā luterāņu baznīca Kaltenē celta 1567. gadā, tagadējā baznīca būvēta 1704. gadā, pārbūvēta 1848.gadā. Pēdējo reizi baznīca pārbūvēta 1926. gadā pēc sašaušanas 1915. gadā.

Baznīcas iekārta būvēta vienkāršās neogotiskās formās. Restaurētā altārglezna «Kristus un Pēteris uz jūras» ir M. Pola darbs (1886/1890, kopija no R. Rihtera oriģināla). Kancelē atrodas 18. gadsimta koka skulptūras. Ērģeles būvējis ērģeļu speciālists Augusts Martins 1843. gadā, un tās sākotnēji tika uzstādītas Gulbenes baznīcā, bet 1934. gadā tās pārdeva un pārveda uz Kaltenes baznīcu. Padomju gados, kapsētā pie Kaltenes baznīcas, tika filmētas pirmās epizodes filmai "Ilgais ceļš kāpās", kuras darbība norisinās nelielā zvejniekciemā.

Pašreiz par mācītāju baznīcā kalpo Juris Veidenieks.

tālr. +371 26201528 Inga Kalniņa, draudzes vadītāja
tālr. +371 28696529 Juris Veidenieks

Pūrciema baltā kāpa

Atvērt karti un objektu

Augstā kāpa (ap 20 m) radusies Litorīnas jūras laikā un saglabā sevī pirms 6000 gadu šeit apmetnēs dzīvojošo cilvēku materiālās kultūras liecības. Arheoloģiskajos izrakumos atrastas tūkstošiem gadu vecas neolīta laikmeta māla figūriņas.

Šeit atrasta pirmā akmens laikmeta apmetne Latvijas ziemeļrietumu piekrastē .Kā liecina arheoloģiskie pētījumi, plašo kāpu grēdu, kas atrodas 300 – 600 m attālumā no jūras, par savu dzīvesvietu izmantojuši akmens laikmeta zvejnieki, kuru galvenais iztikas avots bija jūras veltes. Gar kāpas pakāji plūst nelielā Pilsupīte.

Pirmie arheoloģiskie izrakumi šeit veikti 1933. g., sakarā ar atklātajām neolīta apmetņu vietām Pilsupītes kanāla krasta atsegumā. Daļā no apmetnēm atklātas pamatīgi celtņu mājokļu paliekas, no laukakmeņiem krauti pavardi, atrasti arī trauku fragmenti, dzintara izstrādājumi, arī krama un akmens darba rīki. Apmetnēs atrastas arī māla cilvēku figūriņas – elku tēli, tie ir senču gara materiālais atveidojums, kurš saglabājies dzimtas locekļu atmiņā, kā sevišķi stiprs un gudrs indivīds, apveltīts ar īpašu veiksmi visās saimnieciskās un garīgās dzīves sfērās. To pielūdz un ziedo.

No 1993 – 1998. g. arheoloģiskie izrakumi tika veikti I. Lozes vadībā. Šajos izrakumos tika atklāta plaša sākotnējā piekrastes apdzīvotība ar bāzes un sezonālajām rituālu mītnēm. Nometnē dzīvojošie senie iedzīvotāji bija mednieku un savācēju iztikas stratēģijas piekopēji, kas nodarbojas ar saldūdens un jūras zvejniecību. Viņi piederēja ķemmīšu un bedrīšu keramikas kultūras ciltīm. Apmetņu iemītnieki izgatavoja apaļdibena, olveida formas māla podus. Viņi bija izkopuši arī krama apstrādes iemaņas, izgatavoja arī rotas, apstrādājot dzintaru.

Šajā senatnīgajā vietā izveidota dabas taka gar Pilsupītes krastiem. Izejot taku, iespējams iepazīties ar to, kā veidojusies smilšu strēle un kā mainījusies daba laika un cilvēku ietekmē. Šī vieta sniedz liecības par Neolīta laika cilvēku apmetnes vietu. Takas garums ir 900 metri, laiks, kas nepieciešamas tās izpētei – līdz 1 stundai.

Baltā kāpa patiks neskartas un nepārveidotas dabas cienītājiem, kas izbauda pastaigas klusajos un saulainajos piejūras mežos. Baltā kāpa ir salīdzinoši neliela, bet šī iemesla dēļ to ir viegli ietilpināt vienā foto kadrā.

Kaltenes dabas taka ar putnu vērošanas torni

Atvērt karti un objektu

Izejot aptuveni 800 m garo Kaltenes dabas taku, uzzināsiet daudz interesanta par Latvijā mītošajiem un arī migrējošajiem putniem. Takas posmā ir skatu platforma un tornis putnu vērošanai visa gada garumā.

Skatu platformā un tornī izvietoti putnu atpazīšanas "ceļveži", kas ļauj baudīt šo unikālo objektu arī putnu vērošanas iesācējiem. Pavasaris un vasaras otrā puse ir labākais laiks, kad apmeklēt Kaltenes putnu taku, taču to ir vērts darīt arī ziemā, ja vien jūra nav aizsalusi.

Taka virzās gar pašu jūrmalu uz Kaltenes ziemeļiem, no jūras skatiem nereti norobežota ar grīšļu un niedru audzēm, aiz kurām jūrā labi jūtas daudzi un dažādi putni – zivju gārņi, dažādu veidu kaijas, dažādu veidu pīles, gulbji, kā arī mazie putniņi, kuri tur pamatā arī uzturas.

Jūra interesanta ne vien ar putniem, bet arī ar daudzajiem akmeņiem, no kuriem viens ir Grīļu dižakmens, kas ir lielākais jūrakmens Latvijā. Tā augstums 2,4 m, apkārtmērs 15 m, bet tilpums 25 kubikmetri.

Dabas piemineklis "Kaltenes kalvas"

Atvērt karti un objektu

Aptuveni 1,5 km attālumā no Kaltenes jūrmalas atrodas lieli akmens krāvumi mežā, kas tiek dēvēti par kalvām. Līdzīgi veidojumi nevienā citā Latvijas piekrastē nav sastopami. Dabas pētnieki uzskata, ka šie vaļņveidīgie akmeņu krāvumi, kas vēlāk apauguši ar mežiem, veidojušies pirms vairākiem tūkstošiem gadu, Baltijas ledus ezeram atkāpjoties.

Mūsdienās Kaltenes akmens kalvas ir valsts nozīmes īpaši aizsargājams dabas piemineklis, līdzīgi veidojumi nevienā citā Latvijas piekrastē nav sastopami, tādēļ 2006. gadā tika ierīkota labiekārtota dabas taka šo unikālo dabas veidojumu apskatei.

Pastāv viedoklis, ka kalvas senatnē bijušas svētvietas, par tām līdz pat mūsdienām saglabājies daudz teiku un nostāstu. Tās kalvas , kas atrodas uz DA no Žulnieku valka, bijušas saistītas ar debesu dievību Toru, bet kalvu grupa uz ZR no valka – ar veļu kultu.

Pagājušā gadsimta otrajā pusē laukakmeņu krājumi Kaltenes Kalvās intensīvi izmantoti šķembu ražošanai, kas izmantotas ceļu būvei. Galvenais iemesls kāpēc "Kaltenes Kalvas" tika izveidota kā aizsargājama dabas teritorija, bija ģeologu vēlme saglabāt unikālos laukakmeņu sakopojumus, no kuriem liela daļa pēdējo 40 gadu laikā ievērojami izpostīti. Pagājušā gadsimta vidū tika uzsākta intensīva laukakmeņu izmantošana, ik gadu akmens šķembās pārstrādājot līdz 5000 m3 laukakmeņu. Pašreiz šajā atradnē ir aptuveni 0.63 miljoni m3 laukakmeņu un daļa no tiem atrodas dabas pieminekļa teritorijā.

Praktiski visa dabas pieminekļa teritorija ir klāta ar mežu, tādēļ līdz pat šā gadsimta sākumam te veikta intensīva mežsaimnieciskā darbība. Ar 1962. gada 4. jūlija Latvijas PSR Ministru Padomes lēmumu Nr. 422. teritorija (toreiz "Vella kalvas") pirmoreiz iekļauta aizsargājamo dabas pieminekļu sarakstā. Vēlākajos aizsargājamo dabas objektu sarakstos "Kaltenes kalvas" tika iekļautas dabas liegumu kategorijā.

Veci ļaudis atceras, ka kalvas bijušas gandrīz kailas. "Velna Kalva" ir lielākā kalva dabas pieminekļa teritorijā. Savulaik "Velna kalva" bijis skaists akmeņu krāvums, kas sniedzies līdz koku galotnēm. Tā laika kartēs atzīmēts tās absolūtais augstums virs jūras līmeņa bija 20 m. Pēc svētvietu pētnieku Vīka  un  Tota  domām, "Velna Kalvā" bijušas vairākas akmens piramīdas, kuras izpostītas un to enerģētiskais spēks apzināt i mazināts līdz ar mūsu senču pakļaušanu kristīgai ticībai. Tajās bijis daudz savdabīgas formas akmeņu, to vidū daudzi pilnīgi lodveidīgi, kā arī šķīvjveidīgi. Šī kalva tika gandrīz pilnīgi iznīcināta 1960–1970 gados, iegūstot šķembas ceļu būvei. Palikusi vairs tikai samērā neliela kalvas apakšējā daļa, kuras garums ir ap 300 m, augstums 2 m. Kalvas postītas vēl 1991. gadā. Pēc kalvas izpostīšanas, teritorija sākusi strauji apaugt ar biezu egļu mežu.

Šajā apvidū var sastapt dažādus akmens kalvu nosaukumus, kā:

Kārdūžkalva – ZR no Kaltenes, D no Velna kalvas. Ap 1 km garš, ap 50 m plats, 1,5 – 2,5 m augsts akmeņu krāvums.

Nablānīškalva - ZR no Kaltenes, D no Kārdūžkalvas. Ap 800 m garš, 50 m plats, 1,5 – 2,5 m augsts akmeņu krāvums. Kalvas vidusdaļā ir ieplaka.

Dāriķkalva – pie Žūrnieku (Žulnieku) strauta R no Kaltenes. Kalva bija tikai dažus metrus augsta, tās izmēri – ap 60×30 m.

Kaltenes akmeņainā jūrmala

Atvērt karti un objektu

Kaltenē ir atrodama burvīga, akmeņaina jūrmala ar kāpu priedēm un skaistām ainavām. Šeit atrodami reti Litorīnas jūras veidojumi. Tie ir nogulumi ar bagātīgām molusku atlieku fosilijām, kas datējamas ar Litorīnas jūras periodu.

Kaltenes piekrastē ir izveidota īpaši aizsargājama dabas teritorija "Kaltenes krasta veidojumi", jo šis ģeoloģiskais un ģeomorfoloģiskais dabas piemineklis ir viens no nedaudzajiem posmiem Rīgas jūras līča piekrastē, kur Litorīnas jūras laikā ir bijis abrāzijas krasts. Dabas pieminekļa teritorija ir nozīmīga ne tikai no ģeoloģiskā un ģeomorfoloģiskā viedokļa, bet arī savdabīga un interesanta no ainaviskā, botāniskā un ornitoloģiskā viedokļa.

Rojas Jūras Dižakmens

Atvērt karti un objektu

Jūrakmeņi ir ledāja atnestie lielie akmeņi jūrā, jūras krastā vai seno jūras krastu joslā. Viens no lielākajiem jūrakmeņiem atrodas Rojas akmeņainajā jūrmalā, Jomas ielas galā, jūras krastā. Tā apkārtmērs ir 12,5 m, augstums aptuveni 2 m.

Vēl 1950. g. šeit ir bijis jūras krasts un kāpa, kas pilnībā nosedza akmeni.

Šis un vēl citi akmeņi sāka atsegties pēc Rojas ostas molu izbūves.

Rojas Saules akmens

Atvērt karti un objektu

Akmens ir ieguvis nosaukumu "Saules akmens", jo tajā ir iekalta saules zīme. Latviju rakstos saules apzīmējumi ir apaļi priekšmeti (lode, ola, zelta zīle u. c.), kuru ritēšana mitoloģijā apzīmē Saules kustību debess velvē. Visvienkāršākajā veidā Saules zīme ir aplis. Saules zīme simbolizē auglības un siltuma rituālus.

"Saules akmens"  ir apaļam galdam līdzīgs akmens, kura augšējā daļā ir izkalts zīmējums. Aplis, kuru četros sektoros sadala divas perpendikulāras taisnes. Iekalto apli ar taisnēm dēvē par "saules riņķi" ar "saules krustu". Krustu veidojošās taisnes orientētas precīzi uz ZA, ZR, DA, DR – saules lēkta un rieta virzienos vasaras un ziemas saulgriežos. Šāda orientēšanās sistēma lietota Skandināvijā sākot ar bronzas laikmetu (500–1500 g.p.m. ēras).

Daži pētnieki uzskata, ka zīmējumi Saules akmenī saistīti ar vietējās astronomijas zinātnes pirmsākumiem.

Diametrā – 1,45 m, augstumā – 0,7-0,80 m, apkārtmērs 4,70 m. Akmenī saskatāmi arī vairāki sīki iedobumiņi iespējams pareģošanai. Apkārt šim Saules akmenim izvietoti 3 akmens apļi. Apkārtnē vēl daži neizpētīti akmeņi, iespējams šī ir daļa no lielas svētvietu sistēmas Rīgas līča Kurzemes piekrastē. Domājams, ka akmens atrodas savā sākotnējā vietā, kur tas izkalts.

Pieejamība: grūta - izbraukts zemes ceļš, ap akmeni aizaugusi, mežaina teritorija. Lai atrastu objektu, ieteicams to doties meklēt kopā ar kādu vietējo gidu vai zinātāju (informāciju jautāt Rojas TIC)

GPS koordinātas: lat=57.493710, lon=22.7915666667
57° 29′ 37″ N, 22° 47′ 29″ E

TIC Adrese: Selgas iela 14E, Roja, Rojas novads
tālr. +371 28630590

Tūrisms
Mājas lapa pašreiz atrodas testa stadijā. Par pamanītajām kļūdām, lūdzu, ziņot uz e-pastu majas.lapa@roja.lv